28 marca 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka systemów wizyjnych w przemyśle

Branża systemów wizyjnych podlega coraz dynamiczniejszemu rozwojowi. To pokłosie wymagań stawianych przez nowoczesny przemysł. Rygorystyczne normy jakościowe, automatyzacja procesów, redukcja błędów i zapisywanie wyników kontroli w bazach danych – wszystko to wymusza stosowanie technologii, gwarantujących pełną kontrolę nad jakością produktów. Z tego względu obecność systemów wizyjnych przy liniach produkcyjnych to już nie dobrodziejstwo, a absolutny wymóg.

Walory funkcjonalne systemów wizyjnych wzrastały z biegiem czasu. Jeszcze kilkanaście lat temu były to technologie dalekie od ideału. O ich zawodności przesądzały algorytmy przetwarzania obrazów, ograniczone do podstawowych operacji. Z tego względu proces weryfikacji wizyjnej był dość powolny i niedokładny.

Sytuacja zaczęła ulegać zmianie wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej urządzeń oraz opracowaniem systemów przeznaczonych do równoległej analizy obrazów. Możliwość implementacji poszczególnych, zaawansowanych algorytmów stała się nagle o wiele prostsza, zyskując status powszechnie dostępnej – relacjonuje ekspert Centrum Projekt, firmy wyspecjalizowanej w automatyzacji nowo budowanych i modernizowanych obiektów przemysłowych.

Zastosowanie systemów wizyjnych

Współczesne systemy wizyjne oferują szerokie spektrum możliwości, nie ograniczając się wyłącznie do prostych analiz kształtów. Ogromną rolę odgrywają specjalistyczne algorytmy rozpoznawania obrazów, znajdujące użytek w sterowaniu pracą robotów przy paletyzacji i segregacji elementów. Do funkcji, jakie sprawują zaawansowane systemy wizyjne zaliczamy m.in.: kontrolę jakości (ustalanie błędów montażu, uszkodzeń, wykrywanie obecności elementów i ich położenia), sterowanie sprzętem, wyosiowanie części oraz dokonywanie pomiarów części i komponentów. Ponadto, urządzenia te są zaopatrzone w odczyt kodów kreskowych i znaków alfanumerycznych.

Zalety systemów wizyjnych

Korzystanie z maszynowych systemów wizyjnych to gwarancja szeregu zalet – przede wszystkim w samym procesie produkcji przemysłowej. Dobry system wizyjny realizuje zadania z dokładnością i systematycznością, jakiej nie bylibyśmy w stanie osiągnąć pracą ludzkich rąk. ,,Przekłada się to w oczywisty sposób na jakość i wydajność produkcji oraz na wyeliminowanie wadliwych elementów, kontrolę montażu, a także śledzenie i przechwytywanie informacji na każdym etapie procesu. Minimalizacja błędów to także gwarancja obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia satysfakcji klientów” – podsumowuje specjalista Centrum Projekt.