19 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka stołów warsztatowych

Stoły warsztatowe to niezbędny element każdego pomieszczenia roboczego, niezależnie od tego czy jest to profesjonalny warsztat czy może przydomowy garaż, w którym dokonujemy prostych napraw lub majsterkujemy. Jakimi cechami powinien odznaczać się stół warsztatowy, by dobrze nam służył?

Nośność

Podstawową cechą stołów warsztatowych jest ich wytrzymałość na obciążenia. W czasie pracy będziemy mieli do czynienia z różnymi, nierzadko bardzo dużymi ciężarami – nasz stół powinien sobie z nimi bez problemu radzić. Niektóre modele są w stanie utrzymać się ciężar do dwóch ton.

Odporność na czynniki zewnętrzne

To kolejna cecha, która decyduje o trwałości stołu warsztatowego. Wysokie temperatury, wilgoć, kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, np. klejami czy smarami oraz uszkodzenia mechaniczne – na wszystkie te czynniki nasz stół warsztatowy powinien być odporny, gdyż od tego zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Dlatego zazwyczaj meble te wykonuje się z metali oraz ich stopów, np. różnych gatunków stali. W produkcji wykorzystywane są również inne tworzywa, np. sklejka drewniana, z której wykonuje się blaty.  Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty stołu i jego eksploatacji – blat ze sklejki jest tani i w razie zniszczenia nie ma problemu z jego wymianą na nowy. Dla zwiększenia wytrzymałości i bezpieczeństwa blat może być obity blachą aluminiową lub laminatem.

Wyposażenie blatu

Blat to nie tylko przestrzeń robocza, ale również miejsce do przechowywania narzędzi oraz przyborów przydatnych podczas pracy. Wśród dostępnych na rynku stołów znajdziemy modele wyposażone zarówno w szuflady, jak również tablice narzędziowe – dzięki nim utrzymamy warsztat w porządku i zapewnimy sobie łatwy dostęp do potrzebnych sprzętów.

Wymiary

Stół warsztatowy powinien być odpowiednio duży, by dać dość miejsca na pracę, oraz wysoki, aby korzystanie z niego na stojąco było komfortowe. O ile co do długości nie ma żadnych reguł, o tyle w przypadku szerokości zaleca się, by nie była ona mniejsza niż 60 cm. Węższe stoły są mało komfortowe, choć wymiary blatu powinny być również uzależnione od ilości miejsca jakim dysponujemy w warsztacie. Co do wysokości to powinna ona być dopasowana do naszego wzrostu – najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie stół, którego wysokość jest nieco wyższa niż nasze biodra.

Profesjonalne, wysokiej jakości stoły warsztatowe znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Nurt, autoryzowane dystrybutora sprzętów marki Beta.