19 października 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka stali 1.4104

Stal 1.4104 to rodzaj nierdzewnej oraz kwasoodpornej stali chromowej z dodatkiem siarki, poprawiającej skrawalność tego materiału, oraz molibdenu, dzięki czemu można ją wykorzystywać na terenach nadmorskich oraz w warunkach zanieczyszczonej atmosfery miejskiej i przemysłowej. W tym artykule przedstawimy cechy stali nierdzewnej oraz najważniejsze właściwości stali 1.4104 określanej również jako X14CrMoS17.

Dlaczego stal 1.4104 jest odporna na korozję?

Stal nierdzewna 1.4104 należy do rodziny gatunków stali jakościowych, które są odporne na niszczenie pod wpływem chemicznej lub elektrochemicznej reakcji z otaczającym środowiskiem (innymi słowy jest odporna na korozję). Właściwość ta wynika z zawartości chromu, która wynosi w tego typu stali przynajmniej 11%. Pierwiastek ten wchodzi w reakcję z tlenem znajdującym się w powietrzu i tworzy na powierzchni stali warstwę tlenku chromowego zabezpieczającą stal przed działaniem czynników korozyjnych. Warto wspomnieć, że w przypadku mechanicznego lub chemicznego uszkodzenia tej warstwy, ulega ona samoistnej odbudowie.

Zastosowanie stali 1.4104

Stal nierdzewna 1.4104 wykorzystywana jest do wyrobu części maszyn (śruby, nakrętki, trzpienie, ośki, wrzeciona), które pracują w przemyśle kwasu azotowego, przemyśle spożywczym, samochodowym, papierniczym oraz hydraulice, na obciążone mechanicznie części pomp oraz na elementy i podzespoły narażone na działanie wody morskiej. Jest ona odporna na korozję atmosferyczną i korozyjne działanie m.in. wód naturalnych, olejów, smarów, benzyny, ciekłych paliw, gorących oparów ropy naftowej, rozcieńczonych zimnych kwasów organicznych, rozcieńczonego kwasu azotowego, gorących tlenków, a także alkoholu i produktów spożywczych nie zawierających soli.

Symbol stali 1.4104 według normy DIN (niem. Deutsches Institut für Normung) to X14CrMoS17. Jej wytrzymałość na rozciąganie waha się w granicach 650-850 N/mm2 w przypadku stali ulepszonej oraz ok. 930 N/mm2 w przypadku stali hartowanej, a gęstość wynosi 7,70 g/cm3.

Jedną z firm oferującą sprzedaż stali nierdzewnej jest firma POLMET, która funkcjonuje na rynku stali już od 1994 roku. Od samego początku działalności POLMET dokłada wszelkich starań, aby oferowany towar spełniał oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jakość dostarczanych przez firmę wyrobów potwierdzają liczne certyfikaty i atesty. Oprócz sprzedaży i dystrybucji POLMET oferuje usługi cięcia stali nierdzewnej na żądane formatki dzięki posiadanym przecinarkom taśmowym.