13 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka soczewek progresywnych

Okulary ze szkłami progresywnymi zostały stworzone z myślą o osobach, które na co dzień są zmuszone do korzystania z dwóch par okularów, jednej która służy im do patrzenia w dal, natomiast drugiej, która umożliwia im czytanie oraz patrzenie do bliży. Dzięki specjalnej budowie, szkła progresywne pozwalają na jednoczesną korekcję daleko- i krótkowzroczności. W jaki sposób działają szkła progresywne, dowiesz się z naszego artykułu.

Jak zbudowane są szkła progresywne?

Niezwykłość szkieł progresywnych polega na podzieleniu ich powierzchni na 3 niezależne obszary, z których każdy jest dostosowany do patrzenia na różną odległość.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Salonu Optycznego Brillowscy w Kartuzach: Górna część szkła progresywnego jest dostosowana do umożliwienia właścicielowi okularów patrzenia w dal, środkowa pozwala na patrzenie na odległości pośrednie, natomiast dolna umożliwia wygodne czytanie oraz oglądanie przedmiotów znajdujących się blisko. Linie podziału na soczewkach progresywnych są bardzo płynne, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne dla innych ludzi, a osobie noszącej okulary pomagają w dostosowaniu wzroku do oglądania przedmiotów znajdujących się w odpowiedniej odległości.

Dobór szkieł progresywnych i czas potrzebny na przyzwyczajenie wzroku

Szkła progresywne muszą być dobrane bezpośrednio do naszej wady wzroku. W tym celu musimy się udać do gabinetu okulistycznego lub do optometrysty. Dobór odpowiednich szkieł polega na dokładnym zbadaniu wady wzroku w obu oczach oraz określeniu naszego stylu życia. Jeżeli bowiem na co dzień wykonujemy np. pracę przy komputerze, albo musimy dużo czytać, dolna warstwa soczewki progresywnej, która odpowiada za patrzenie do bliży, powinna zajmować odpowiednio większy obszar.

Trzeba również pamiętać, że w okularach posiadających soczewki progresywne widzi się nieco inaczej niż w zwykłych szkłach i nasz wzrok będzie się musiał do nich przyzwyczaić. Na szczęście zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilka dni. Żeby nieco przyspieszyć cały proces, musimy pamiętać o tym, żeby korzystać z nowych okularów możliwie cały czas i nie wracać w tym czasie do korzystania ze starych szkieł.