3 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka przenośników transportujących

Przenośniki transportujące to istotny element systemów transportu wewnętrznego obejmujących technologie pozwalające na ciągłe przemieszczanie różnego rodzaju ładunków na krótkich odcinkach. Transport wewnętrzny to znaczne usprawnienie procesów produkcyjnych w zakładach, halach i na magazynach. Czym dokładnie charakteryzują się przenośniki transportujące, w jaki sposób działają i jakie są ich zalety?

Jak działają przenośniki transportujące?

Przenośniki transportujące to urządzenia pozwalające na transport bliski różnego rodzaju towarów, zarówno materiałów sypkich, jak również gotowych i opakowanych ładunków, np. kartonów i pojemników, ale także palet, butelek, puszek i wielu innych. Przenośniki transportujące służą do przemieszczania tego typu towarów po określonym torze, zwykle na niewielkie odległości w obrębie hal produkcyjnych bądź magazynowych. W zależności od rodzaju transportowanego materiału, wykorzystuje się przenośniki o różnej konstrukcji. Przeważnie ich działanie opiera się na zastosowaniu specjalnych wałków podporowo-napędowych oraz taśm o różnych właściwościach. Gotowe linie transportowe mogą być również dodatkowo wyposażone w zabieraki, nakładki i inne udogodnienia. Do zalet wykorzystania przenośników transportowych w przedsiębiorstwie należy zwiększenie wydajności i przyspieszenie pracy na różnych etapach produkcji.

Rodzaje przenośników transportujących

Do najpopularniejszej grupy przenośników transportujących należą urządzenia taśmowe. Znajdziemy je w ofercie wielu firm dostarczających rozwiązania do transportu bliskiego, czego przykładem jest przedsiębiorstwo GRAWIT z Wrocławia. W przypadku przenośników taśmowych kluczową rolę odgrywa – jak sama nazwa wskazuje – taśma transportowa, która w zależności od konstrukcji i technologii wykonania, może być przystosowana do przemieszczania różnego rodzaju towarów, takich jak materiały sypkie, półprodukty, ładunki gotowe, opakowania i wiele innych. Taśma napędzana jest za pomocą silnika i umożliwia ciągły transport ładunków po określonym torze. W zależności od konstrukcji przenośnika, wyróżniamy również inne urządzenia transportujące, takie jak:

  • Przenośniki płytkowe – w których taśmę zastępują specjalne płytki;
  • Przenośniki łańcuchowe – idealne do transportu ciężkich gabarytów, palet czy skrzyń;
  • Przenośniki rolkowe – nadają się do przemieszczania zwartych ładunków i opakowań;
  • Przenośniki kubełkowe – stosowane do transportowania materiałów sypkich.

Oprócz tego dostępne są również przenośniki zbierakowe, podwieszone, grawitacyjne i wiele innych. Dobrze dobrany i wydajny przenośnik transportujący to szansa na usprawnienie procesów produkcyjnych.