przenośnik
23 marca 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka przenośników łańcuchowych

Praca w zakładach produkcyjnych jest zwykle bardzo ciężka. Przez kilka godzin musimy stać przy taśmie, przenosić ciężkie przedmioty czy pakować produkty. Po całym dniu jedyne, o czym marzymy, to tak po prostu położyć się i odpocząć. Dlatego, w celu wsparcia pracy takich osób, w przemyśle wykorzystuje się wiele rodzajów urządzeń, mających wyręczyć ludzi w niektórych czynnościach. Takim sprzętem są przenośniki, czyli urządzenia transportu bliskiego. Jednym z ich rodzajów są przenośniki łańcuchowe. Czym się charakteryzują?

 Gdzie używa się przenośników?

Zacznijmy od dokładnego przedstawienia zastosowania przenośników. Takie urządzenia są przede wszystkim wykorzystywane w halach produkcyjnych, gdzie każdego dnia niezbędny jest stały ruch przedmiotów. Czy to na linii produkcyjnej, czy w celu załadunku lub wyładunku przetransportowanego towaru.

W podstawowym podziale przenośników wyróżnia się przenośniki cięgnowe oraz bezcięgnowe. Oczywiście każdy z tych typów dzieli się na kilka kolejnych rodzajów, zależnie od tego, jakie są konkretne możliwości, zastosowanie albo dodatkowe funkcje urządzenia.

Przenośniki łańcuchowe – podstawowe informacje

Czym charakteryzują się przenośniki łańcuchowe? Są rodzajem przenośników cięgnowych, służących głównie do transportu przedmiotów:

  • Ciężkich,
  • O dużych gabarytach,

To przedmioty, z którymi nie radzą sobie pozostałe rodzaje przenośników. Transportowane są na paletach EURO (najbardziej popularne w Europie, mają zestandaryzowane wymiary) albo w plastikowych kontenerach. Wykorzystuje się w tym celu łańcuchy dwu- albo trzyrzędowe, w każdym przypadku dobierając właściwą ilość cięgien łańcucha.

Zalety przenośników łańcuchowych

Z zaletami przenośników łańcuchowych zapozna nas właściciel firmy Lean-Tech, zajmującej się kompleksowymi rozwiązaniami dla produkcji i przemysłu: Jednym z najważniejszych atutów jest możliwość współpracy przenośników łańcuchowych z innymi sprzętami, takimi jak obrotnice czy przenośniki rolkowe. Ponadto, to bardzo elastyczny system, dający możliwość montażu na łańcuchy elementów typu zabieraki albo nakładki tworzywowe.

Nie można też zapomnieć o prostym serwisie urządzenia i swobodnej regulacji wysokości roboczej oraz prędkości przenoszenia ładunku, zależnie od indywidualnych preferencji. Przenośniki łańcuchowe to także bardzo dobra trwałość (szczególnie warto podkreślić odporność łańcucha na tarcie), niepodatność na zanieczyszczenia oraz cicha praca, nie przeszkadzająca w wykonywaniu obowiązków przez zatrudnionych w zakładzie pracowników. To bardzo ważne dla zachowania odpowiednich warunków BHP, o które powinien dbać każdy właściciel hali produkcyjnej. W przeciwnym razie musi się liczyć z wysokimi karami.