pompownia
20 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka pompowni sieciowych. Co warto wiedzieć?

Pompownie sieciowe to profesjonalne obiekty wodno-kanalizacyjne, które w swojej budowie przywodzą na myśl domowe pompownie kompaktowe. W odróżnieniu od nich, są jednak o wiele bardziej zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym. Ich dobór jest uzależniony od planowanych zastosowań, a także opracowanych projektów budowlanych.

Pompownie sieciowe w praktyce – zastosowanie

Podstawowym zadaniem pompowni sieciowych jest skuteczne przepompowywanie ścieków w systemach kanalizacji grawitacyjno-ciśnieniowej i ciśnieniowej. Co to oznacza w praktyce?

Pompy wykorzystywane w pompowniach sieciowych umożliwiają tłoczenie surowych ścieków komunalnych, cieczy które uległy zanieczyszczeniu miękkimi ciałami stałymi bądź ciałami włóknistymi, wody ze szlamem i piaskiem oraz wody drenażowej. Urządzenia działają w sposób w pełni zautomatyzowany, wskutek czego nie wymagają stałe obsługi – objaśnia przedstawiciel firmy INWAP Sp. z o.o., krajowego lidera w produkcji pomp i przepompowni.

Główne elementy konstrukcji pompowni sieciowych

Zróżnicowaniu podlegają niemal wszystkie elementy konstrukcji pompowni, włącznie ze zbiornikiem (wymiarami i materiałami wykonania), wyposażeniem dodatkowym zbiornika (włazy, podesty, drabiny, poręcze, deflektory, wentylacja i in.), średnicą hydrauliki, rodzajem stosowanej armatury oraz typem wykorzystywanych pomp (w zależności od tłoczonego medium i parametrów hydraulicznych, takich jak wydajność oraz wysokość podnoszenia). Bardzo ważną rolę odgrywają układy sterowania. Szafy sterowania do pompowni sieciowych są de facto rozbudowanymi wersjami skrzynek sterujących w pompowniach kompaktowych, lecz różnią się w zależności od wymagań stawianych przez zakłady wodociągowe. Z tego też względu każda pompownia sieciowa jest projektowana w oparciu o indywidualną wycenę.

Projektowanie pompowni sieciowej – jak i gdzie?

Z uwagi na złożoność konstrukcji, projektowanie pompowni sieciowej warto powierzyć specjalistom z wieloletnim dorobkiem w branży wodno-kanalizacyjnej. Profesjonalne firmy – takie jak przedsiębiorstwo INWAP – opracowują projekty pompowni w oparciu o dostępne materiały. W toku prowadzonych prac, dobierają one poszczególne elementy przepompowni, a następnie prezentują ściśle dopasowaną ofertę wariantową. Materiały powierzone przez klienta mogą być dostarczane osobiście bądź też drogą internetową, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tylko przemyślanie opracowane pompownie sieciowe gwarantują pełną niezawodność działania oraz dostosowanie do powierzonych im zadań.