31 sierpnia 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka płyt gipsowo-włóknowych na podłogi

Płyty gipsowo-włóknowe do systemów podłogowych są w Polsce wciąż mało popularne, choć stosuje się je na całym świecie. Prace podłogowe to temat trudny dla właścicieli pomieszczeń, ponieważ ograniczają użytkowanie pomieszczeń. Gotowe rozwiązania to rozwiązania najlepsze, ponieważ nie wymagają stosowania długich przerw technologicznych. Jak wyglądają systemy podłogowe z płyt gipsowo-włóknowych? Jakie są ich zalety? – Przygotowaliśmy artykuł wraz ze wskazówkami montażowymi.

Charakterystyka płyt

Najpopularniejsze rozwiązanie w omawianych systemach podłogowych to elementy jastrychowe, które składają się z dwóch płyt gipsowo-włóknowych. Płyty Rigidur są fabrycznie ze sobą sklejone z przesunięciem tworzącym na wszystkich krawędziach felce o szerokości 5 cm. Na wszystkich krawędziach znajduje się zakładka o szerokości kilku centymetrów, dzięki czemu płyty można ze sobą szczelnie połączyć. Płaszczyzna pod posadzki różnego rodzaju staje się dzięki temu niesamowicie równa. Możemy stosować to rozwiązanie jako podkład pod posadzki drewniane, drewnopochodne, ceramiczne, PCV oraz różne elastyczne wykładziny podłogowe. Format płyt (szerokość, długość) to 500, 1500 mm. Dostępne są również płyty połączone z warstwą wełny mineralnej – mówi nam przedstawiciel Rigips.

Wskazówki montażowe

Prace z płytami rozpoczynamy od wyrównania podłoża. Niewielkie nierówności, poniżej 5 mm możemy wyrównać układając np. warstwę pianki polietylenowej, czy tekturę falistą. Nierówności podłoża, zagłębienia wyrównuje się masą szpachlową, np. RIGIPS. Większe nierówności do 20 mm najlepiej jest wyrównać specjalną samopoziomującą masą wyrównującą. Nierówności powyżej 20 mm lepiej jest zniwelować za pomocą keramzytowej podsypki Maksymalna grubość warstwy podsypki nie powinna przekraczać 60 mm. Zanim rozpoczniemy układanie płyt gipsowo-włóknowych, dla zachowania pływalności oraz ze względów akustycznych, stosujemy brzegowe pasy izolacyjne. Powierzchnie z surowego betonu należy najpierw wyłożyć folią polietylenową, zgodnie z zaleceniami producenta płyt. Prace zawsze zaczynamy od tylnego lewego narożnika pomieszczenia. Należy pamiętać o tym, by obciąć wystające przy styku ścian zakładki. By spoiny były szczelne, nakładamy klej dwoma pasami, a następnie układamy i dociskamy kolejne elementy. Spoiny nie powinny znajdować się w sąsiedztwie drzwi. Kiedy płyty są ułożone, mocujemy je zszywkami lub specjalnymi wkrętami – i gotowe.

Korzyści stosowania systemowych płyt

Najważniejsza zaleta systemowych płyt gipsowo-włóknowych na podłogi jest ich uniwersalność. Możemy je stosować w nowych budynkach, jak i do renowacji posadzek. Mogą stanowić podkład pod posadzki z przeróżnych materiałów, jak zostało wspomniane w charakterystyce. Korzystając z prefabrykowanych elementów, oszczędzamy czas, ponieważ montaż jest bardzo łatwy. Płyty są niepalne, spełniają wszystkie wymagania, które określają przepisy ochrony przeciwpożarowej nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale też w budownictwie użyteczności publicznej. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości wykonania wylewki cementowej (np. na stropach drewnianych) lub gdy stropy nie są dostatecznie wytrzymałe. Są twarde, mają gładką powierzchnię i są bardzo łatwe w obróbce. Jeżeli więc zależy nam na rozwiązaniu prostym i skutecznym, płyty tego rodzaju to najlepszy wybór!