Charakterystyka płaskowników
Produkcja różnego rodzaju sprzętów oraz konstrukcji budowlanych wymaga użycia odpowiednich materiałów. Jednym z nich, charakteryzujących się bardzo szerokim zastosowanie są płaskowniki. Czym one są?
Płaskowniki – co to takiego?
Zgodnie ze swą nazwą płaskowniki są podłużnymi, najczęściej wykonanymi ze stali elementami o płaskim, prostokątnym przekroju. Wraz z kształtownikami (teowniki, ceowniki, dwuteowniki) są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej – wykonuje się z nich między innymi przęsła do bram, furtek i ogrodzeń, balustrady, barierki, a także barierki, poręcze i szczeblinki.
–Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, płaskowniki nie muszą być koniecznie proste, choć tego typu elementy spotyka się zdecydowanie najczęściej – wyjaśnia przedstawiciel przedsiębiorstwa HurtoStal 2, zajmującego się produkcją metalowych elementów konstrukcyjnych, w tym płaskowników – Mogą być one również wygięte w łuk i wciąż być płaskownikami, najistotniejszą kwestią jest bowiem zachowanie płaskiego przekroju poprzecznego.
Charakterystyka płaskowników
Płaskowniki mogą być wytwarzane z wykorzystaniem trzech metod: cięcia, walcowania oraz ciągnięcia. Niezależnie jednak od zastosowanej technologii produkcji charakteryzują się one bardzo wysoką wytrzymałością na odkształcenia. Wytwarzanie z bardzo mocnej, spełniającej odpowiedniej normy stali, dzięki czemu są z w stanie oprzeć się siłom odkształcającym i zachować swoje właściwości przez bardzo długi okres czasu. Jest to szczególnie istotne w przypadku konstrukcji, które narażone będą na duże obciążenia oraz działanie wysokich i niskich temperatur. Wysokogatunkowe odmiany stali są ponadto bardzo odporne na wilgoć, odpowiedzialną za powstawanie ognisk korozji. W zależności od swego przeznaczenia płaskowniki mogą posiadać różne wymiary i być wytwarzane z różnych gatunków stali. Normy dotyczące produkcji płaskowników to między innymi DIN 10058 i EN 10278.
Zastosowanie płaskowników
Płaskowniki wykorzystywane są nie tylko we wspomniane już branży budowlanej, ale również produkcji szerokiej gamy sprzętów wielkogabarytowych. Stosuje się je między innymi do produkcji:
- Ogrodzeń i ich pomniejszych elementów (przęsła, bramy furtki)
- Balustrad, poręczy, barierek
- Podestów kratowych (wykonywane są z nich m.in. schody oraz chodniki w zakładach przemysłowych)
- Konstrukcji wielkogabarytowego sprzętu domowego (np. lodówek, pralek)
Inne warianty płaskowników
Najczęściej płaskowniki wytwarzane są ze stali, choć dostępne na rynku są również ich odpowiedniki produkowane z innych tworzyw, np. poliamidów.