14 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka pilarek tarczowych

Pilarka tarczowa jest najpopularniejszym rodzajem obrabiarki do drewna. Urządzenie wykorzystywane jest do cięcia wzdłużnego bali, łat i desek, a także piłowania skośnego tarcicy i fryzów.

Pilarka tarczowa jest urządzeniem niezwykle wydajnym i stosunkowo łatwym w obsłudze, toteż spotkamy ją praktycznie w każdym przedsiębiorstwie działającym w branży drzewnej, w zakładach usług leśnych i w warsztatach stolarskich – mówi ekspert z firmy WOOD-PAMAR.

Cięcia pilarką tarczową dokonuje się dzięki zębom umieszczonym na krawędzi metalowej piły, a w efekcie otrzymujemy wąski podcios oraz krawędź o względnie gładkiej powierzchni. Uzyskane cięcie jest proste i dokładne, pod warunkiem stabilnego, geometrycznego ustawienia piły.

Podczas pracy stołowej pilarki tarczowej, przeznaczony do cięcia materiał przesuwany jest stopniowo w kierunku tarczy tnącej. Każdy ząb ostrza piły uderza w materiał, w wyniku czego powstają wióry. Ząb kieruje wióry poza obrabiany materiał, aby zapobiec zablokowaniu ostrza.

Budowa stołowej pilarki tarczowej

Najważniejsze elementy konstrukcyjne najprostszej pilarki tarczowej to podstawa, zamontowany na niej blat ze stali lub aluminium oraz wałek z zamocowaną do niego piłą tarczową. Wałek obracający piłę, napędzany jest paskiem klinowym. Obrót wałka jest możliwy dzięki silnikowi, umieszczonemu najczęściej w dolnej części urządzenia, pod blatem.

Będąc urządzeniem bardzo wydajnym, pilarka tarczowa jest jednocześnie maszyną niebezpieczną, dlatego wskazane jest stosowanie dodatkowych urządzeń ochronnych. Najważniejsze z nich to górna i dolna osłona piły tarczowej oraz hamulec. Istotnymi elementami, poprawiającymi bezpieczeństwo pracy z pilarką tarczową są popychacze, przesuwadła oraz klin rozszczepiający rzaz.

Precyzyjne obrzynanie materiału z kilku stron, przycinanie tarcicy na długość oraz dzielenie płyt na mniejsze formaty, umożliwiają formatowe pilarki tarczowe. Takie maszyny wyposażone są w przesuwny stół z liniałem, ogranicznikami oraz podcinak umieszczony przed piłą główną. Obecność kilu pił wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń, w postaci osłon, umożliwiających osłonięcie każdej z nich.

Dodatkowo, osłony górne powinny posiadać w przedniej części rolki albo płozy, dzięki którym uniesienie osłon będzie następowało przez wsuwany pod nią materiał przeznaczony do obróbki. W celu zabezpieczenia operatora maszyny przed wkręceniem lub zmiażdżeniem palców przez mechanizm przesuwnych stołów pilarki, konieczne jest stosowanie osłon rolek prowadzących.