Papier typu fluting
20 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Charakterystyka papieru typu fluting

Osoby nieobeznane z branżą papierniczą mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele  wyrobów produkowanych z papieru ma swoje nazwy. Tak jest na przykład z papierem makulaturowym typu fluting. Słowo to w języku angielskim oznacza „rowkowanie” lub „żłobienie” – produkty tego typu wykorzystuje się do wytwarzania pofalowanej warstwy tekstury falistej. Czym dokładnie się ona charakteryzuje i jak powstaje?

Jakie cechy ma papier typu fluting?

Papier typu fluting jest produktem makulaturowym, co oznacza, że wytwarza się go zazwyczaj z surowców wtórnych, a to przyczynia się do dbania o środowisko. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie ulega rozerwaniu ani zniszczeniu podczas wykonywania żłobień. Musi być również podatny na falowanie.

Produkcja warstwy pofalowanej z papieru typu fluting

Fluting umieszcza się między specjalnymi cylindrami ryflującymi, których zadaniem jest wykonywanie żłobień. — Przeznaczona do tego maszyna faluje papier na całej szerokości. Profesjonalni wytwórcy dbają o to, aby proces produkcji był powtarzalny, a efekt za każdym razem miał odpowiednie parametry techniczne – dodaje pracownik firmy TOP.

Materiał jest poddawany procesom, podczas których szczególnie ważne jest uzyskanie odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Papier fluting w formie tradycyjnej jest podatny na działanie wilgoci, ale możliwy jest również zakup produktów wodoszczelnych. Są one jednak droższe z powodu bardziej skomplikowanego procesu produkcji.

Gdzie stosuje się papier typu fluting?

Papier wykorzystuje się do wytwarzania tektury falistej, ale pytanie: co dalej? Produkt znajduje zastosowanie m.in. podczas prac remontowych jako zabezpieczenie powierzchni przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Może być też stosowany jako izolator termiczny i akustyczny w czasie układania podłóg – oddziela wtedy wykończoną powierzchnię od zimnego betonu i sprawia, że kroki nie są aż tak słyszalne piętro niżej. Tektura wykonana z papieru typu fluting stanowi też wypełniacz lub separator w pudełkach – używa się jej do ochrony szczególnie delikatnych, łatwo tłukących się przedmiotów. Pozwala to na ich bezpieczniejszy transport.

Wykorzystuje się ją również do wytwarzania ozdobnych opakowań, a także jako materiał do prac plastycznych. Poszczególne rodzaje tektur różnią się między sobą liczbą warstw. Cieszą się popularnością z uwagi na wytrzymałość, a zarazem lekkość, a także biodegradowalność oraz niską cenę.