opakowania termokurczliwe
30 września 2020

Kategoria:
Inne

Charakterystyka opakowań termokurczliwych

Opakowanie foliowe jest jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów przeznaczonych do pakowania różnego rodzaju towarów. Główną zaletą folii jest bardzo niska waga, duża trwałość oraz doskonała ochrona przed wieloma czynnikami. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest folia termokurczliwa, która znajduje zastosowanie w różnych branżach. Czym się charakteryzuje ten materiał i co warto o nim wiedzieć?

Folia termokurczliwa – podstawowe informacje, które warto znać

Opakowania termokurczliwe wytwarzane są ze specjalnego rodzaju polietylenu o bardzo małej gęstości. Bardzo często określa się go również mianem LDPE. Jest to skrót z języka angielskiego od wyrażenia – low den sity polyethylene. Folia termokurczliwa jest materiałem wielowarstwowym, a przez to zdecydowanie grubszym. Działanie podwyższonej temperatury w tym przypadku wpływa na obkurczenie materiału. Opakowanie z tego typu folii zmienia swoje rozmiary i idealnie dopasowuje się do produktu, który znajduje się wewnątrz.

Flow pack – pakowanie nigdy nie było tak wygodne

Wybierając flow pack, pakowanie jest bardzo szybkie i wydajne. W wyjątkowo krótkim czasie, przy pomocy specjalnego urządzenia można zapakować wiele produktów. Maszyna przeznaczona do tego celu pozwala na dostosowanie pracy do indywidualnego zapotrzebowania.

Korzystanie z nowoczesnego systemu przekłada się na zdecydowaną oszczędność czasu oraz pieniędzy. Sam towar jest natomiast bardzo dokładnie zabezpieczony folią. – Przy metodzie flow pack pakowanie odbywa się poprzez wstępne umieszczenie odpowiedniej grubości folii w podajniku maszyny. Występuje ona w formie rolki. Folię zgrzewa się z jednej strony, następnie umieszcza się w niej produkt i ponownie zgrzewa. Po całym procesie zapakowany produkt zostaje odcięty od rolki. Wybierając tę metodę, możliwe jest przygotowanie nawet do kilkuset produktów w trakcie zaledwie jednej godziny pracy urządzenia – wyjaśnia specjalista z firmy PAKWIT.

Jakie zalety ma folia termokurczliwa?

Sama folia termokurczliwa ma wiele zalet, dzięki którym materiał ten znacznie wyróżnia się na tle innych produktów. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • bardzo dużą wytrzymałość – im grubsze warstwy zastosowanej folii, tym mocniejszy staje się materiał po skurczeniu, co zapewnia dużą odporność przed rozerwaniem i przebiciem,
  • uniwersalność – materiał ten jest stosowany na szeroką skalę w różnych branżach; usługi pakowania w folię wykorzystuje się między innymi w przemyśle spożywczym, gdzie służą one do łączenia ze sobą butelek z napojami w tak zwane “zgrzewki”,
  • nieprzepuszczalność – folia termokurczliwa jest odporna na przedostawanie się do wnętrza wilgoci,
  • lekkość – opakowanie wykonane z tego materiału cechuje się bardzo małą wagą, co ma niewielki wpływ na całość zapakowanego w nią produktu.

O czym należy pamiętać podczas pakowania z zastosowaniem folii?

Usługi pakowania w folię termokurczliwą są chętnie wykorzystywane w różnych obszarach przemysłu. Opakowania takie z powodzeniem sprawdzają się w transporcie oraz handlu. Najważniejszym elementem podczas korzystania z folii jest odpowiednie dopasowanie warstw do produktów, jakie mają zostać w nią zapakowane. Należy pamiętać, że im więcej warstw folii, tym mocniejsze jest opakowanie. To daje znacznie większe możliwości wykorzystania.