ogrodzenie_elektryczne
21 grudnia 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka ogrodzeń elektrycznych dla koni

Pastwisko dla naszych zwierząt powinno być odpowiednio ogrodzone, by uniemożliwić im ucieczkę i jednocześnie ochronić je przed drapieżnikami. Co ciekawe, rolnicy zaczynają grodzić nie tylko pastwiska, ale także swoje uprawy – szczególnie pola ziemniaków i kukurydzy, które są plądrowane przez dzikie zwierzęta. Dziki, jelenie, czy sarny, traktują pola uprawne jako świetne miejsce na szybkie i łatwe zdobycie dużej ilości pokarmu. W naszym artykule postaramy się opisać istotę ogrodzeń elektrycznych, tak aby wybór odpowiedniego stał się łatwy nawet dla laika w tej dziedzinie.

Rodzaje elektryzatorów

Elektryzator to właśnie ogrodzenie elektryczne, bardzo często potocznie nazywane pastuchem elektrycznym ze względu na swoją funkcję. Wyróżniamy trzy rodzaje elektryzatorów w zależności od rodzaju prądu, który je zasila. Ogrodzenie elektryczne może być podłączone do sieci, akumulatora albo baterii. Najnowocześniejsze elektryzatory, które są jeszcze stosunkowo mało popularne, wykorzystują odnawialne źródła energii, a więc wiatr i słońce. Technologia zasilania z sieci jest tańsza – mówi nam przedstawiciel firmy BORYS z Gniezna, która zajmuje się sprzedażą i budową ogrodzeń elektrycznych dla zwierząt. Potrzebny jest wówczas elektryzator o większej mocy niż elektryzator zasilany z akumulatora. Sieciowe ogrodzenia elektryczne 230 V są również tańsze w zakupie i konserwacji, jednak pastuchy elektryczne zasilane akumulatorem też mają swoje zalety. Przede wszystkim są całkowicie niezależne od prądu stałego. Na wsi często wystarczy krótka, niewielka burza i prądu nie ma połowa mieszkańców. Kolejna zaleta: możemy wśród nich znaleźć nie tylko ogrodzenia stałe, ale także przenośne.

Ogrodzenie elektryczne stałe i przenośne

Słupy główne ogrodzenia stałego są zwykle budowane z grubych, drewnianych, zaimpregnowanych słupów lub słupów z włókna szklanego. Zaleca się, by były one wkopane przynajmniej na 1 m głębokości. Jako przewodnik prądu możemy wykorzystać drut ocynkowany, linkę lub taśmę. Zdarza się także, że rolnicy wykorzystują do tego celu plecionkę, jednak stosunkowo rzadko. Elektryczne pastuchy przenośne to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim przy kwaterowym wypasie zwierząt. Potrzebujemy elektryzatora, plastikowych słupków i taśmy, która będzie przewodziła prąd. Możemy wykorzystać także drut ocynkowany, jednak jest on mniej plastyczny, przez co trudniej się go zwija. Zarówno do stałych ogrodzeń elektrycznych dla zwierząt, jak i tych przenośnych, przyda nam się dodatkowo miernik, inaczej nazywany detektorem uszkodzeń, które mieszą napięcie, natężenie impulsu i straty upływu. Dzięki niemu nie będziemy musieli co 2-3 dni sprawdzać, czy nasze ogrodzenie działa prawidłowo.