16 marca 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka nierdzewnych drutów sprężynowych

Nierdzewne druty sprężynowe to odpowiedź branży hutniczej na rosnące w wielu gałęziach przemysłu zapotrzebowanie w zakresie produktów łączących w sobie możliwości drutów sprężynowych i jednocześnie wysoką odporność na korozję. Wytwarzane najczęściej ze stali nierdzewnej, występują w kilku wariantach, które sprawdzają się w różnorakich zastosowaniach.

Zastosowanie

Zazwyczaj nierdzewne druty sprężynowe wykorzystuje się do produkcji sprężyn potrzebnych w wielu formach i dziedzinach. Branże wykazujące największe zainteresowanie tego rodzaju materiałem to przede wszystkim motoryzacja oraz produkcja sprzętu medycznego, gastronomicznego czy artykułów gospodarstwa domowego. W ofercie niektórych firm, jak choćby przedsiębiorstwo HAX-INOX z Gliwic, znajdują się także druty specjalistycznego przeznaczenia – na przykład dla pszczelarzy.

Parametry

Nierdzewne druty sprężynowe charakteryzują się kilkoma kluczowymi cechami, takimi jak średnica, stan utwardzenia, wytrzymałość na rozciąganie czy forma, w jakiej zamawiana partia ma trafić do klienta. Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, to druty mogą być chociażby nawinięte na szpule lub występować w postaci kręgów. Możliwe jest też podzielenie ich na proste odcinki (pręty) o wybranej długości, w zależności od tego, jaki wariant będzie najdogodniejszy przy dalszym przetworzeniu.

Powierzchnia drutów sprężynowych nierdzewnych może być zarówno błyszcząca, jak i matowa. O ile potrafi być to niekiedy istotny czynnik, o tyle z reguły znacznie ważniejsza jest wytrzymałość na rozciąganie. Jej zakres potrafi wynosić od 400 do nawet 2200 MPa, na pewno będziemy więc w stanie znaleźć druty o wartościach odpowiadających naszym potrzebom pod tym kątem.

Kolejny kluczowy parametr to średnica samego drutu. Tutaj również ma miejsce spora rozpiętość: od 0,05 mm do 1,2 cm. Jeśli chodzi natomiast o stan utwardzenia, nierdzewne druty sprężynowe występują zazwyczaj w jednym z dwóch wariantów, którymi są stan półtwardy oraz stan twardy sprężynowy.

Solidna firma

W razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie tego, na co powinniśmy się zdecydować, wykwalifikowany personel wyspecjalizowanej w produkcji tego rodzaju drutów firmy powinien być w stanie pomóc nam dobrać odpowiednie właściwości mechaniczne zamawianego produktu. Solidnego dostawcę poznamy zaś choćby po tym, że do każdej dostawy dołączy atest te właściwości potwierdzający, a także określający dokładnie skład chemiczny danej partii sprężynowych drutów nierdzewnych.