23 maja 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka mini-żurawi

Duża budowa kojarzy się najczęściej z dużymi dźwigami i wysokimi żurawiami, pomagającymi konstrukcji budynku piąć się coraz wyżej i wyżej. Jednak duże maszyny nie zawsze i nie wszędzie są przydatne – w takich sytuacjach lepiej się sprawdzą ich mniejsze odpowiedniki, nazywane mini-żurawiami. Co mogą one nam zaoferować?

Do czego służą mini-żurawie?

Przede wszystkim mają one na celu zastąpienie dużych maszyn budowlanych tam, gdzie te się nie zmieszczą. Pozwalają więc na świadczenie usług dźwigowych w miejscach o bardzo ograniczonej przestrzeni lub tam, gdzie nie jest w stanie dojechać zwykły dźwig. Są one przydatne także przy mniejszych budowach czy przy montażu okien oraz drzwi. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi i dużej sile nośnej przydają się tam, gdzie nie wystarczy siła rąk, a użycie dużej maszyny jest bezzasadne lub niewykonalne. Zaletami mini-żurawi jest nie tylko rozmiar, ale i mały nacisk na podłoże oraz niezwykła zwrotność połączona ze stabilnością. Taki żuraw ma małe gabaryty, a zarazem spory wyciąg roboczy oraz duży udźwig. W przypadku miejsc, gdzie ciężko będzie wejść jeszcze operatorowi, przyda się możliwość zdalnego kierowania maszyną. Jednym słowem, są one w stanie dotrzeć tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe.

Jakie maszyny wybrać?

Na rynku istnieje bardzo dużo firm, które oferują wynajem mini żurawi. Jednak o ile same maszyny najczęściej nie różnią się bardzo między sobą, należy przy wynajmie sprawdzić dwie rzeczy: po pierwsze – czy żuraw jest sprawny; zanim opłacimy wynajem, sprawdźmy urządzenie, zobaczmy co jest w stanie unieść. Wyjaśnijmy także wynajmującemu, co chcemy przenosić za jego pomocą. Na pewno doradzi nam on, czy takie urządzenie będzie adekwatne. Po drugie – najlepiej wynająć żurawia z obsługą. Są to maszyny dość skomplikowane, a nieumiejętny operator może zniszczyć nie tylko źle przenoszony ładunek, ale także drogą maszynę. Dlatego lepiej poszukać firmy, która oferuje wynajem mini-żurawi już z wliczoną w cenę obsługą doświadczonego w ich obsłudze operatora. Jedną z takich firm jest np. firma Maeda.