8 września 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka mebli medycznych

Odpowiednie meble to niezbędny element wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego, sali i oddziału szpitalnego, aptek oraz innych pomieszczeń związanych z świadczeniem usług medycznych. Meble takie muszą spełniać pewne warunki.

Wytrzymałość i jakość wykonania

Najważniejszą cechą, jaką muszą odznaczać się meble o zastosowaniu medycznym jest ich wytrzymałość. W czasie eksploatacji sprzęty te są narażone na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne – muszą radzić sobie z nimi wszystkim, gdyż od tego zależy ich funkcjonalność. Głównym tworzywem wykorzystywanym do produkcji mebli medycznych jest blacha z wysokiej jakości stali. Powinna ona spełniać wyśrubowane normy, wymagające między innymi nie wchodzenia w reakcje chemiczne – przede wszystkim niedopuszczalne jest, żeby meble metalowe korodowały. Wysoka wytrzymałość sprawia, że jeden zestaw mebli zachowuje swoją przydatność do użytku przez długie lata, nie wymaga napraw ani wymiany, a zatem jest doskonałą inwestycją z ekonomicznego punktu widzenia

Funkcjonalność

Meble medyczne tworzą środowisko pracy lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz innych pracowników związanych ze służbą zdrowia. Dlatego powinny być jak najbardziej funkcjonalne, proste w konstrukcji i obsłudze. Dzięki temu możliwe jest stworzenie optymalnej, ergonomicznej przestrzeni do wykonywania obowiązków.

Bezpieczeństwo

Kolejną kwestią niezwykle ważną w przypadku mebli medycznych jest bezpieczeństwo zamykanych w nich przedmiotów – szafki medyczne wykorzystywane są do przechowywania w nich rozmaitych leków, nierzadko bardzo niebezpiecznych. Meble o takim zastosowaniu powinny być odporne na uszkodzenia oraz posiadać solidne zamki zabezpieczające ich zawartość.

Utrzymanie czystości

Gabinety lekarskie i wnętrza szpitali to pomieszczenia, w których czystość jest kwestią priorytetową. Dlatego też meble medyczne powinny być wykonane tak, by sprzątanie ich było proste i szybkie. Każda ich powierzchnia powinna być łatwo zmywalna.

Profesjonalne meble o zastosowaniu medycznym – szafy na leki i akta oraz apteczki -znajdziemy w ofercie ich producenta, firmy Met-lak.