29 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka łańcuchów technicznych

Myśląc o łańcuchu najczęściej wyobrażamy sobie typowy łańcuch zbudowany z połączonych ze sobą, okrągłych lub owalnych ogniw. Zgodnie z fachową definicją łańcuchem nazywamy cięgno, zbudowane z wielu podobnych do siebie, niekoniecznie okrągłych ogniw, które połączone są ze sobą w taki sposób, że tworząc całość, jednocześnie zapewniają dużą zmienność kształtu.

Rodzaje łańcuchów

Łańcuchy techniczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W transporcie duże znaczenie mają łańcuchy przeciwślizgowe na koła oraz ogniwowe, stosowane np. w dźwignicach i wyciągarkach, w budowie maszyn – łańcuchy drabinkowe oraz płytkowe, w sztuce użytkowej – łańcuchy jubilerskie, w przemyśle morskim i stoczniowym – łańcuchy kotwiczne.

Ogólny podział łańcuchów technicznych oparty jest o kryterium budowy ogniwa. I tak wyróżniamy najpopularniejsze łańcuchy ogniwowe (nazywane też pierścieniowymi), drabinkowe (takie jak np. łańcuch rowerowy) oraz płytkowe (stosowane jako cięgna nośne w transportowych wózkach jezdnych). Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce ogniwowych łańcuchów technicznych i możliwościom ich praktycznego zastosowania.

Łańcuchy techniczne ogniwowe (pierścieniowe)

Stalowe łańcuchy techniczne o konstrukcji ogniwowej stosowane są przede wszystkim w transporcie i magazynowaniu, gdzie służą do mocowania, podnoszenia i przenoszenia nawet bardzo ciężkich ładunków, ale także w branży budowlanej, przemyśle leśnym, rolnictwie, a nawet przy pracach ogrodniczych.

Zatem od łańcuchów technicznych oczekuje się doskonałej wytrzymałości, co jest możliwe dzięki sięgnięciu po wysokiej jakości materiały. Najmocniejsze łańcuchy wykonuje się z drutów stalowych. Wybierając łańcuch, który w trakcie eksploatacji będzie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych lub wilgoci, warto wybrać taki, który posiada dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne.

Najlepszym sposobem wykonywania zabezpieczeń antykorozyjnych jest ocynkowanie metodą ogniową lub elektrolityczną. Takie łańcuchy techniczne dostępne są w ofercie przedsiębiorstwa Mostostal-Met Sp. z o.o. w Biłgoraju, które już od ponad ćwierć wieku specjalizuje się w produkcji wyrobów z drutu.

W zastosowaniach transportowych najczęściej stosowane są łańcuchy techniczne o standardowej średnicy drutu od 3 do 10 mm. Szukając tego typu produktów zawsze warto upewnić się, że zostały one wyprodukowane zgodnie z polskimi i europejskimi normami jakości DIN 5685 A/C, DIN 766, DIN 763, PN-75/M-84540 oraz PN-75/M-84543.