6 listopada 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka kotłowni na pellet

Pellet to rodzaj paliwa grzewczego, który mocno namieszał na rynku i przekonuje coraz więcej osób. Oszczędne, wydajne i czyste źródło ciepła jest tym, czego szukamy! Co warto wiedzieć o pellecie? Jak wygląda opalanie nim domu na co dzień i czego nie może zabraknąć w kotłowni na pellet? Oto wszytko, co warto wiedzieć o tej nowoczesnej metodzie ogrzewania.

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo powstające z biomasy, np. ze zrębków drewna. Są one mielone i formowane w niewielkie walcowate granulki. O jego parametry zapytaliśmy ekspertów z firmy Pionis Instalacje.

Pellet jest bardzo wydajny i czysty. W ciągu sezonu przeciętnie zużywa się od 5 do 8 ton tego opału. Z każdej tony pelletu powstaje zaledwie od 2 do 4 kilogramów popiołu.

Nieznaczna ilość popiołu po pellecie nie jest szkodliwa dla otoczenia, a wręcz sprzyja środowisku – pozostałości spalania pelletu mogą posłużyć jako nawóz. Emisja dwutlenku węgla jest znikoma – z tego rodzaju opału tego szkodliwego gazu powstanie go tyle, ile drzewo przyjęło podczas wzrostu, więc pellet nie podnosi ogólnej ilości dwutlenku węgla krążącego w środowisku.

Pellet to doskonały sposób na zapewnienie sobie ciepła w domu z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i portfela. Użycie wysokiej jakości kotła na pellet i instalacji grzewczej sprawi, że wydajność paliwa wzrośnie, a my zaoszczędzimy jeszcze więcej.

Kotłownia na pellet

Jeżeli modernizujemy kotłownię i chcemy zacząć korzystać z tego ekonomicznego i czystego źródła ciepła, najważniejszym zakupem będą kocioł na pellet i instalacja rozprowadzająca ciepło. Warto pamiętać, że w dużej mierze od jakości tych dwóch elementów zależeć będą koszty opału, niezależnie od tego, na jaki jego rodzaj się zdecydujemy.

Pellet jest sprzedawany w workach i tak też powinien być przechowywany. Drewno jest materiałem podatnym na pochłanianie wilgoci, a wilgotny pellet pali się gorzej i trzeba go zużyć więcej. Aby paliwo zostało na właściwym poziomie wilgotności, czyli maksymalnie 10%, należy je przechowywać w suchym i osłoniętym od wiatru miejscu, np. w piwnicy lub kotłowni. Aby zminimalizować ryzyko przenikania wilgoci od strony podłoża, worki można układać na palecie. W sytuacji skrajnego zamoczenia pelletu (np. na skutek zalania piwnicy) materiał ten pęcznieje, dlatego 1/3 przestrzeni powinna pozostać wolna.

Nie ma natomiast powodu do martwienia się o miejsce na popiół – powstaje go na tyle mało, że oczyszczanie kotła można przeprowadzać zaledwie kilka razy w sezonie grzewczym. Ponieważ jest on w pełni bezpieczny dla środowiska, można się go pozbyć w dowolnym przeznaczonym do tego miejscu lub wykorzystać jako nawóz dla roślin doniczkowych i ogrodowych.