27 października 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka kotłów z podajnikiem na pellet

Technika grzewcza zaskakuje inwestorów coraz to bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, również z zakresu paliw do kotłów. Obecnie nie jesteśmy już skazani wyłącznie na ogrzewanie gazowe czy na tradycyjny węgiel, a mamy do wyboru bardziej ekologiczne technologie, do których należy pellet. Czym charakteryzują się kotły na pellet i jakie zalety mają instalowane w nich podajniki?

Kotły na pellet – sposób działania

W jaki sposób pracują kotły na pellet?

Na to pytanie odpowiada pracownik firmy Metalteres, zajmującej się produkcją kotłów węglowych oraz na biomasę: Przyczyną rosnącej z roku na rok popularności kotłów na pellet jest automatyzacja procesu spalania, bezobsługowość oraz czystość. Nowoczesne kotły na pellet wyposażone są w zasobniki na paliwo, które mogą pomieścić zapas pelletu wystarczający nawet na ok. 10 dni ciągłej eksploatacji kotła. Dodatkowo posiadają również podajniki ślimakowe-spiralne lub dodatkowo pneumatyczne, transportujące pellet na większe odległości, powodując tym samym całkowicie bezobsługową pracę urządzenia, bez pamiętania o zasypaniu zasobnika pelletem przez użytkownika. Zadaniem podajników jest dostarczanie paliwa z zasobnika do komory spalania. W komorze paleniskowej znajdują się specjalne otwory doprowadzające powietrze nawiewane przez wentylator. Po włączeniu grzałki, generującej iskrę w reakcji z tlenem, rozpoczyna się proces spalania paliwa. W celu podtrzymania temperatury podajnik dostarcza odpowiednie porcje pelletu, a wszystko to za sprawą elektronicznych czujników i fotokomórek umieszczonych w palenisku, które pozwalają na pełną automatyzację procesu spalania i zaprogramowania pracy kotła w zgodzie z indywidualnymi preferencjami użytkowników. Na rynku występują palniki pelletowe rynnowe oraz palniki rotacyjne.

Zalety kotłów z podajnikiem na pellet

Pellet to paliwo produkowane z biomasy, a więc przyjazne dla środowiska. W dodatku spalanie pelletu wiąże się z ograniczoną emisją popiołu. Jednakże ekologiczny charakter tej techniki ogrzewania budynków to tylko jedna z wielu zalet pieców na pellety. Już sama forma tego biopaliwa jest jego dużą zaletą – niewielkich rozmiarów lekki granulat można łatwo przechowywać i dozować, nie powodując przy tym zabrudzenia kotłowni pyłem jak w przypadku węgla. Do największych zalet pelletu należy jednak wspomniana automatyzacja procesu spalania, dzięki której rola użytkowników ogranicza się do uzupełnienia zasobnika, bez potrzeby rozpalania ognia czy dorzucania paliwa. Drugim istotnym atutem pelletu jest wysoka wydajność tego paliwa przy małej produkcji popiołu. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo użytkowania, które zapewniają czujniki temperatury, zawory lub śluzy do gaszenia płomienia, a także zabezpieczenia przed cofaniem się ognia. Wszystko to sprawia, że kotły z podajnikiem na pellet są rozwiązaniem wygodnym, ekologicznym oraz ekonomicznym.