11 lipca 2020

Kategoria:
Inne

Charakterystyka kotłów na ekogroszek

Obecnie oferowane przez producentów urządzenia grzewcze niezależnie od rodzaju spalanego w nich paliwa są przyjazne dla środowiska, a przy tym bardzo oszczędne. Na które rozwiązanie zatem warto się zdecydować? Z pewnością dobrym wyborem będzie wysokiej jakości kocioł na ekogroszek. Jak działa taki piec i dlaczego warto na niego postawić?

Wygoda

Nowoczesne urządzenia grzewcze nazywane są bezobsługowymi. Określenie to kotły na ekogroszek zawdzięczają zautomatyzowanemu procesowi spalania. Urządzenia grzewcze tego typu wyposażane są w podajniki ślimakowe, które transportują węgiel z zasobnika na palnik. Działaniem pieca zarządza elektroniczny sterownik, a zasobnik wystarczy wypełniać paliwem co kilka dni. Nowe dawki ekogroszku zapalają się od żaru na palenisku, a kiedy już całkowicie się spalą, trafiają do popielnika.

Kocioł funkcjonuje w dwóch trybach – pracy oraz podtrzymania. Etap pracy obejmuje czas do momentu, w którym woda w instalacji osiągnie zadaną przez użytkownika temperaturę maksymalną. Kiedy to następuje, urządzenie przechodzi w stan podtrzymania i trwa w nim do chwili, aż temperatura wody spadnie do zadanej wartości minimalnej.

Sterowniki dają możliwość dostosowywania parametrów pracy kotła do instalacji grzewczej. Bieżące wprowadzanie i kontrolowanie zmian (temperatura wody, praca wentylatora, czas oraz częstotliwość podawania paliwa itd.) ułatwia będący na wyposażeniu zestawu wyświetlacz.

Nowoczesne kotły na ekogroszek takie jak na przykład modele firmy Tomiko wyposażane są także w termostaty pokojowe, które we współpracy z termostatami na grzejnikach zapewniają stabilną pracę urządzenia. Ponadto sterowniki w takich piecach posiadają również opcję sterowania pogodowego.

Warto jeszcze tutaj wspomnieć o udogodnieniu, jakim są wytrzymałe i regulowane nóżki urządzeń oraz o dodatkowych akcesoriach, oferowanych wraz z różnymi modelami kotłów. Wśród tych ostatnich wyróżniamy między innymi szuflady do popiołu, przedłużki do kominów, kosze na opał czy akcesoria czyszczące.

Bezpieczeństwo

Kotły na ekogroszek oprócz wygody i bezawaryjnej pracy zapewniają również bezpieczeństwo.  Stalowo-żeliwna konstrukcja, zaizolowane drzwiczki oraz uszczelnione klamki w kotłach na ekogroszek gwarantują ich użytkownikom spokojny sen. Takie rozwiązanie jest także bezpieczne dla środowiska.

Ekonomiczna i ekologiczna produkcja ciepła w domu

Nowoczesne urządzenia grzewcze należą do kotłów 5 klasy i cechują się wysoką wydajnością, potwierdzoną certyfikatem EcoDesign. W praktyce oznacza to, że przy bardzo wysokiej efektywności energetycznej, emitują jedynie śladowe ilości ubocznych produktów spalania. Musimy tylko pamiętać o tym, aby stosować odpowiedniej jakości paliwo.

Optymalne rezultaty działania pieca gwarantują:

  • dobrej jakości ekogroszek (bryłki o średnicy 5-25 mm, wysoka kaloryczność, niska spiekalność i zawartości popiołu),
  • odpowiednio wyregulowany cykl dostarczania kolejnych porcji paliwa,
  • właściwa praca wentylatora.

Podsumowując – kocioł na ekogroszek to rozwiązanie, które stanowi jeden z najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzanie domu.