instalacja-hvca
6 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka instalacji HVAC

Tym, co odróżnia nowoczesne budownictwo od tradycyjnego, są między innymi zaawansowane instalacje zapewniające idealne warunki przebywania we wnętrzu. Branżą, która się tym zajmuje, jest HVAC, czyli z angielskiego: Heating, Ventilation, Air Conditioning. Z tego tekstu dowiesz się, czym wyróżniają się współczesne instalacje HVAC i jakie korzyści płyną z ich stosowania.

Czym są instalacje HVAC?

HVAC to skrót od Heating, Ventilation, Air Conditioning (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). Dobrze zaprojektowane i wykonane instalacje HVAC zapewniają komfort pracy i wypoczynku. Odpowiadają one za podstawowe parametry atmosfery we wnętrzu: temperaturę powietrza, jego wilgotność i cyrkulację.

W nowoczesnych budynkach zintegrowane instalacje HVAC są już standardem. O to, czym się  odróżniają od tradycyjnych, zapytaliśmy specjalistę z firmy TDEC:

Nowoczesne instalacje HVAC są dostosowane do nowych potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed budownictwem. Nasze domy i biurowce są coraz większe, stąd potrzeba wyższej wydajności systemów. Chcemy też korzystać z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie instalacje HVAC powinny być trwałe i łatwe w obsłudze nawet dla laika. Nasi klienci oczekują zautomatyzowanych inteligentnych rozwiązań. I my ich dostarczamy – zarówno do niewielkich domów, jak i ogromnych biurowców, w których HVAC to kwestia nie tylko komfortu, ale też bezpieczeństwa.

Wyjątkowe instalacje HVAC do wyjątkowych obiektów

Nie każdy budynek ma takie same potrzeby pod względem instalacji HVAC. Prawo budowlane narzuca jedynie systemy zapewniające bezpieczne korzystanie z budynku. To jednak zdecydowanie za mało! Stale powstają konstrukcje o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego i nie mniejszych wymaganiach co do HVAC.

Szpitale, zakłady przemysłowe, biurowce, hotele, laboratoria, serwerownie – wszędzie tam zapewnienie optymalnych warunków pracy (zarówno ludziom, jak i maszynom) przekłada się na ich bezpieczeństwo, sprawne pełnienie obowiązków oraz rentowność.

Instalacje HVAC w takich miejscach muszą być nie tylko niezawodne. Są też bardzo skomplikowane, a ich montaż i serwis stanowią duże wyzwanie. Zintegrowany system wentylowania, ogrzewania i klimatyzowania powinien umożliwiać precyzyjne dopasowanie warunków do potrzeb danego miejsca. Nowoczesne systemy mogą być sterowane zdalnie przy użyciu smartfona, a także programowane do pracy w określonym trybie.

Dąży się do tego, aby minimalizować koszty energii wydatkowanej na chłodzenie czy ogrzewanie. Jest to możliwe dzięki zautomatyzowanemu sterowaniu, a także urządzeniom, które odzyskują energię (np. rekuperatory). W dużych obiektach oszczędności płynące z dobrze zaprojektowanej instalacji HVAC są ogromne.

Nie należy zapominać o dodatkowych funkcjach, w które wyposażone są nowoczesne systemy HVAC. Zapewniają one nie tylko grzanie, chłodzenie i wentylowanie, ale też np. dokładne oczyszczanie powietrza i osuszanie. To niezwykle istotne w szpitalach oraz laboratoriach.