tasmy klejace
1 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Charakterystyka i zastosowanie taśmy klejącej

Historia biurowej bezbarwnej taśmy samoprzylepnej sięga 1930 roku, kiedy to firma 3M wypuściła na rynek taśmę, na której klej umieszczano wyłącznie na brzegach. Przyczyniło się to do określenia jej mianem scotch tape, czyli szkocka taśma, co miało podkreślić niezwykłą oszczędność producenta. Dzisiaj kleju na taśmie się nie żałuje, a niektóre z nich są nawet samoprzylepne z obu stron. Zobaczmy, czym charakteryzują się oraz jakie posiadają zastosowania.

Taśmy z polipropylenu

Najpopularniejsza jest taśma polipropylenowa z klejem akrylowym. Nadaje się ona idealnie do klejenia na folii. Dzięki swoim właściwościom łatwo się odrywa i nie pozostawia śladów. Cienkie taśmy polipropylenowe służą do opinania produktów o małej masie, np. w urzędach pocztowych, w bankach lub biurach, a także na liniach produkcyjnych – do opinania paczek, papieru, tektury, gazet i katalogów. Grubsze taśmy nadają się do zabezpieczenia towarów na palecie i są także używane w tartakach, firmach ceramicznych, cegielniach oraz do opinania ciężkich ładunków.

Taśmy tego rodzaju mogą być również dwustronnie klejące. Łączą one w sobie siłę i wszechstronność. Są odporne na temperaturę oraz promieniowanie UV i doskonale łączą metal, szkło, tworzywa sztuczne, kompozyty oraz drewniane elementy – zapewnia ekspert z firmy Crespo, która jest dystrybutorem taśm samoprzylepnych, opakowań, worków oraz torebek foliowych.

Wszechstronne taśmy malarskie

Do maskowania krawędzi i powierzchni przy malowaniu oraz lakierowaniu przeznaczona jest niebieska lub żółta taśma malarska. Dzięki zdolności przyklejania się do większości gładkich powierzchni nadaje się ona również do innych prac remontowo-budowlanych wewnątrz budynków lub zaklejania lekkich kartonów. Aby podrzeć ją na kawałki, nie potrzeba ostrych narzędzi, takich jak nożyczki lub noże, przez co maskowanie za pomocą taśmy malarskiej jest szybkie i efektywne.