17 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Charakterystyka i właściwości mat drenażowych

Wybór mat jest ogromny – coraz większą popularnością cieszą się te drenażowe. Prym wiodą przede wszystkim w jeździectwie, gdzie są niezastąpione podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jak wiadomo, błoto, grząski grunt i stojąca woda utrudniają uprawianie tego sportu. Maty świetnie się sprawdzają na każdym podłożu, w tym na wybiegach i nieutwardzonym terenie. Co warto o nich wiedzieć?

Maty drenażowe – co to?

Maty drenażowe są nadzwyczaj pożądane wszędzie tam, gdzie jest konieczny sprawny odpływ wody. Czy wiesz, że z powodzeniem pełnią rolę przęseł mostów i skarp, a także ścian oporowych? Przemysł bardzo je ceni za wyjątkowe właściwości, korzysta z nich również budownictwo. Zastosowanie odnalazły też wśród miłośników jeździectwa, którym zależy na zapewnieniu jak najlepszych warunków jeźdźcom i koniom.

Niestabilne, podmokłe i śliskie podłoże nierzadko powoduje wypadki. By temu zapobiec, stosuje się właśnie maty drenażowe, wykonane z recyklingowego materiału PVC. Produkty tego typu występują zazwyczaj w formie prostokątów i mają specjalne otwory. PVC jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, w dodatku skutecznie tłumi hałas – w tym wydawany przez kopyta. Maty z łatwością zamontujesz lub przeniesiesz w dowolne miejsce, dopasowując je do każdego podłoża. Beton, żwir, asfalt… to od Ciebie zależy, gdzie je umieścisz.

Co istotne, maty drenażowe są stabilne i świetnie separują wodę. Dzięki temu nie musisz się martwić o jej nadmiar na kortach i wybiegach. Wyróżniają się przede wszystkim tym, że z powodu specjalnej struktury dna odpływ wilgoci jest kierowany na wszystkie kierunki. Jest to szczególnie korzystne podczas intensywnych opadów. Duża liczba otworów gwarantuje ich natychmiastowy odpływ. Gruba struktura zapewnia niezniszczalność i wytrzymałość nawet w najcięższe warunki pogodowe.

Jak wybrać dobre maty drenażowe?

Dobre maty drenażowe powinny być odporne na rozciąganie oraz chronić ścięgna, kopyta i stawy koni poprzez skuteczną amortyzację. Warto stawiać na solidne maty – np. takie, jakie w ofercie ma firma Astraplast BIS sp. z o.o., wykonane z elastycznego PVC. Przeznaczone do każdego typu powierzchni, zakupisz je w odcieniach czerni i szarości. Te geokompozyty nie są kosztowne, ponadto można je nawet zamówić online. Coraz więcej osób stawia na tę opcję, gdyż jest najwygodniejsza, a produkt można nabyć szybko – bez wychodzenia z domu.