czym-charakteryzuje-sie-druk-cyfrowy-i-czy-sie-oplaca
22 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka druku cyfrowego

Nowoczesne zakłady poligraficzne korzystają z wielu różnych technik druku, a dobór odpowiedniej metody pracy uzależniony jest zawsze od wymagań konkretnego projektu. Przy bardzo dużych nakładach, gdzie najważniejsze jest ograniczenie kosztów realizacji, zwykle stosuje się tradycyjny offset, jednak gdy zależy nam na bardzo dobrej jakości wydruku, a nie potrzebujemy wielu odbitek, najlepszym rozwiązaniem jest druk cyfrowy.

Druk cyfrowy znany jest chyba wszystkim, nawet osobom niezwiązanym z branżą poligraficzną. Drukarki cyfrowe wykorzystuje się w popularnych punktach ksero, firmowych biurach, a nawet w domach prywatnych. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest prostota obsługi urządzeń i możliwość bardzo szybkiego uzyskania odbitek w wysokiej jakości.

Najważniejsze cechy druku cyfrowego

Zdecydowanie najważniejszą cechą charakteryzującą druk cyfrowy, a jednocześnie jego olbrzymią zaletą, jest szybkość uzyskania odbitek, wynikająca ze znacznego skrócenia i ułatwienia procesu technologicznego względem metody offsetowej – wyjaśnia nasz rozmówca z drukarni Studio Edytor w Dzierżoniowie.

Do wykonania odbitek cyfrowych nie jest potrzebne przygotowywanie matrycy, ponieważ dokumenty są drukowane bezpośrednio z pliku, przekazywanego do drukarki z urządzenia cyfrowego. Oznacza to, że druk cyfrowy sprawdzi się np. w sytuacji, gdy potrzebujemy małej ilości dobrych jakościowo odbitek, a przygotowanie formy drukarskiej i całej linii offsetowej okazuje się zbyt czasochłonne i kosztowne.

Krótki czas realizacji zleceń cyfrowych to nie jedyna ich zaleta. Kolejną jest możliwość personalizacji projektu bezpośrednio przed dokonaniem wydruku. Do edycji dokumentów cyfrowych wykorzystuje się oprogramowanie komputerowe. Ponieważ nie zachodzi potrzeba przygotowania kolejnych form przy każdej modyfikacji projektu, możliwe jest uzyskanie kliku serii odbitek różniących się np. kilkoma elementami graficznymi, czy szybkie wprowadzenie poprawek bądź aktualizacji treści w kolejnych nakładach.

Druk cyfrowy – tani czy drogi?

Wykorzystanie druku cyfrowego w profesjonalnych zakładach poligraficznych jest uzasadnione właśnie korzyściami, jakie to rozwiązanie daje klientom nastawionym na niewielkie serie materiałów. Choć technologia spotyka się z zarzutem wysokich kosztów zastosowania, jest to oskarżenie na wskroś błędne – opłacalność stosowania druku cyfrowego uzależniona jest od potrzeb danego projektu.

Zatem druk cyfrowy jest tani w przypadku, gdy zleceniodawca planuje małe serie i zależy mu na przygotowaniu ich od ręki. Najczęściej technikę cyfrową wykorzystuje się do drukowania niewielkich materiałów reklamowych, takich jak ulotki, plakaty o maksymalnym formacie B3, broszury i katalogi, a także wizytówek.

Jeżeli nakład ma przekraczać kilkaset sztuk odbitek w większym formacie, warto wziąć pod uwagę druk offsetowy. Dopiero w takim przypadku możemy zauważyć różnicę w cenie realizacji zlecenia, podczas gdy jakość samych odbitek będzie równie dobra.