18 września 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka dobrego żłobka
5 (100%) / 1 głosów

Charakterystyka dobrego żłobka

Moment, w którym dziecko może być zostawiane w żłobku, to pierwsze rozstanie malucha z mamą. To trudny czas zarówno dla brzdąca, jak i młodej matki – jak się nie martwić, gdy nie ma się pewności, co się dzieje z dzieckiem? Wybór dobrego żłobka jest tu kluczowy – gwarancja, że maluch pozostaje pod właściwą opieką, jest bezcenna. Czym powinien charakteryzować się dobry żłobek?

Żłobek to nie tylko opieka!

Żłobki już dawno przestały być placówkami wyłącznie opiekuńczymi. Powierzając dziecko żłobkowi, możemy liczyć na to, że przyczyni się on w dużym stopniu do rozwoju szkraba. Dlatego warto sprawdzić, co poza dozorem oferuje dana placówka.

Naszym celem jest nie tylko zapewnienie podopiecznym podstaw, takich jak bezpieczeństwo, wyżywienie i higiena – mówi specjalistka z Centrum Edukacji Familia.Dbamy o to, aby czas spędzony w naszym ośrodku był owocny. Dlatego prowadzimy kreatywne zabawy i ciekawe zajęcia przygotowane i prowadzone przez specjalistów. Jednocześnie przykładamy wagę do tego, aby naszą kadrę tworzyły osoby pełne ciepła i empatii, wyczulone na potrzeby dzieci i rozumiejące potrzeby rodziców.

Kilka pierwszych lat życia to czas intensywnego i dynamicznego rozwoju małego człowieka na wielu polach: sensorycznym, motorycznym, psychicznym czy społecznym. Aby żaden z aspektów nie był pominięty, w codziennej pracy z maluchami w żłobku powinny być wykorzystywane metody opracowane przez specjalistów i sprawdzone w wieloletniej praktyce wielu placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Jakie metody pracy stosuje żłobek?

Aby dziecko rozwijało się we właściwym dla swojego wieku tempie i w harmonijny sposób, konieczna jest baczna obserwacja oraz stosowanie metod pracy stworzonych na gruncie nauk pedagogicznych. Warto zapoznać się z metodami, według których pracują poszczególne żłobki – praca zgodna ze sztuką wskazuje na to, że kadra jest profesjonalna i wie, co robi.

W dobrym żłobku nie pomija się żadnego aspektu, w jakim funkcjonuje małe dziecko. Dlatego popularnym rozwiązaniem jest łączenie kilku metod pracy i czerpanie z każdej z nich tego, co najlepsze. W żłobku działającym w ramach Centrum Edukacji Familia korzysta się z następujących metod:

  • metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherbone,
  • metoda ruchowej ekspresji twórczej Rudolfa Labana,
  • kinezjologia edukacyjna Paula Dennisona,
  • metoda ekspresji ruchowej Carla Orffa,
  • metoda aktywności według M. i Ch. Knillów,
  • metoda polisensorycznego oddziaływania na jednostkę,
  • metoda malowania dziesięcioma palcami

i wielu innych. Dzięki temu rodzice mogą być pewni nie tylko tego, że dziecko jest bezpieczne, ale też tego, że jego rozwój będzie przebiegał poprawnie, a czas zostanie wykorzystany na 100%!