czyściwo
3 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka czyściwa przemysłowego dwuwarstwowego

 Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, jednak utrzymanie czystości w miejscach takich jak warsztaty czy zakłady przemysłowe jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa osób w nich przebywających. Wystarczy pomyśleć, jakim zagrożeniem może być ubrudzona, śliska podłoga. Z drugiej strony czystość otoczenia korzystnie wpływa na stan techniczny licznych urządzeń. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy zakład czy warsztat posiadał na swoim wyposażeniu odpowiednie środki do utrzymania czystości. Jednym z nich jest tak zwane czyściwo.

Czym jest czyściwo przemysłowe i czym się charakteryzuje?

Z pozoru czyściwo przemysłowe nie różni się wiele od powszechnie stosowanych w domostwach ręczników papierowych, bądź chociażby papieru toaletowego. Podobnie jak one wykonywane jest z włókien celulozowych, formowane w cienkie, zazwyczaj dwuwarstwowe arkusze, które następnie nawijane są na rolki. Na tym jednak podobieństwa właściwie się kończą, bowiem czyściwo posiada kilka właściwości, których zwykły ręcznik papierowy nie ma. Mowa tu przede wszystkim o wysokiej wytrzymałości mechanicznej:

Czyściwo nie rwie się tak łatwo, dzięki czemu można go z powodzeniem używać nawet do usuwania substancji wymagających mocniejszego dotarcia, np. resztek smarów – mówi przedstawiciel Petrus SerwisDrugą charakterystyczną cechą czyściwa jest jego wysoka absorpcja płynów. Oznacza to, że skutecznie pochłania ono i wiąże wszelkiego rodzaju płyny – jeden kawałek czyściwa może zostać użyty to usunięcia ilości cieczy, z którą nie poradziłby sobie zwykły ręcznik o takiej samej powierzchni.

Szorstka powierzchnia sprawia, że kawałki czyściwa dobrze trzymają się w dłoni. Czyściwo dostarczane jest w dużych rolkach – długość materiału na jednej rolce wynosi około 300 metrów. Niektóre rodzaje czyściwa wytwarzane są z makulatury, dzięki czemu są one produktem przyjaznym środowisku naturalnemu.

Zastosowanie czyściwa

Niegdyś do sprzątania przestrzeni roboczej w zakładach czy warsztatach wykorzystywano ścierki wytwarzane z bawełny. Ich zaletą był fakt, że można je było wykorzystywać wielokrotnie – wystarczyło je uprać. Z drugiej strony takie rozwiązanie wiązało się z dodatkowymi kosztami – przy dużym zużyciu łączny koszt prania ścierek był dużo wyższy, niż sama ścierka. Z tego powodu na rynek wprowadzone zostały jednorazowe czyściwa, wytwarzane z celulozy bądź mieszanki celulozy z poliestrem. Używane są one bardzo powszechnie w przemyśle, zakładach produkcyjnych wszelkich branż, warsztatach – mogą być również z powodzeniem wykorzystywane w szpitalach, sklepach, punktach gastronomicznych. Słowem: wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z dużą ilością płynnych zanieczyszczeń, które należy szybko usunąć.