26 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Charakterystyka borazonowych płytek tokarskich

„Borazonowe” płytki tokarskie powszechnie oznaczane skrótem CBN, służą do obróbki ekstremalnie twardych materiałów. Co jednak sprawia, że niektóre z nich są skuteczniejsze od innych? Jakie cechy wpływają na polepszenie trwałości i warunków skrawania? Na te pytania postaramy się krótko odpowiedzieć.

CBN, jako materiał narzędziowy, jest produkowany poprzez zmieszanie głównego składnika, jakim jest CBN (azotek boru o budowie regularnej, który twardością ustępuje tylko diamentowi), ze  specjalną osnową ceramiczną lub metalową. Jest on następnie spiekany pod wysokim ciśnieniem (kilku GPa), w temperaturze 1200°C lub wyższej. CBN charakteryzuje się doskonałą wydajnością skrawania, szczególnie podczas obróbki szybkościowej materiałów takich, jak stal hartowana, stopy spiekane itd.

Rodzaje płytek CBN

Płytki tokarskie CBN, możemy podzielić na dwa główne rodzaje: płytki w pełni wykonane z CBN oraz płytki o podłożu z węglika spiekanego, z ostrzem CBN. Stosowanie płytek „pełnoborazonowych” jest w pełni uzasadnione w przypadku obróbki nieciągłej, z dużymi oporami skrawania oraz w warunkach wysokiej temperatury. Natomiast płytki z ostrzem CBN świetnie sprawdzają się tam, gdzie obróbka jest stabilna a opory stosunkowo niskie. Takie rozwiązanie bardzo obniża koszt zastosowania CBN.

Płytki CBN mogą być zarówno powlekane jak i niepowlekane. Powłoki, jak w przypadku tradycyjnych płytek węglikowych, zwiększają trwałość i odporność na ścieranie. Najnowsza technologia ceramicznych powłok umożliwia zastosowanie w różnych rodzajach obróbki.

Krawędzie skrawające i wygładzające

Jedną z najistotniejszych cech płytek CBN jest tzw. zaszlifowanie. Pełni ono funkcję zabezpieczenia krawędzi skrawającej oraz łamacza wióra. Spotkać możemy różne typy zaszlifowań jak np.: promień, faza, faza z promieniem itp. Poszczególne typy, a także rozmiary zaszlifowań służą do różnorodnych zastosowań, np. zaszlifowanie „ostre” sprawdza się w obróbce wykańczającej, zaszlifowanie z promieniem i fazą dedykowane jest do obróbki zgrubnej.

Warto również wspomnieć, że płytki CBN – tak jak i klasyczne płytki węglikowe, mogą być wyposażone w krawędź wygładzającą typu „Wiper”. Krawędź wygładzająca w identycznych warunkach jak konwencjonalne łamacze, ale przy zwiększonym posuwie, może poprawić jakość powierzchni przedmiotu obrabianego. Duży posuw nie tylko skraca czas obróbki, ale także umożliwia połączenie operacji obróbki zgrubnej z wykańczającą – mówi specjalista z firmy MMC Hardmetal Poland.

Powyższe informacje mogą ułatwić dobór płytek CBN do konkretnego zastosowania. Wiedza o nich pozwoli unikać niepożądanych efektów obróbki, a także pozwoli na zaoszczędzenie czasu i obniżenie kosztów produkcji.