2 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Charakterystyka biomasy – rodzaje i metody energetycznego wykorzystania

Zapotrzebowanie na energię z roku na rok rośnie. Zasoby kurczą się w zastraszającym tempie. Dlatego coraz większą uwagę przykłada się do źródeł odnawialnych. Energia słoneczna, wiatrowa, jaki i biomasa to szereg korzyści – nie tylko dla człowieka, ale także dla środowiska naturalnego. Szczególnie ta ostatnia cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Czym jest biomasa i jak można ją wykorzystać?

Czym jest biomasa?

Biomasa klasyfikowana jest jako jedno z pierwotnych, naturalnych źródeł, z których pozyskiwana jest energia. Do jej produkcji w zależności od rodzaju, wykorzystywane są między innymi:

  • odpadki roślinne,
  • pozostałości zwierzęce,
  • odpadki leśne.

Powyżej przedstawiona klasyfikacja dotyczy jednak tak zwanej biomasy nieprzetworzonej. Tymczasem może one występować w formie biogazu będącego wynikiem fermentacji różnego rodzaju pozostałości organicznych.

Jakie rodzaje biomasy dostępne są na rynku?

Popularnymi rodzajami biomasy jest brykiet i pellet. Do ich produkcji wykorzystuje się drewno różnego pochodzenia – najczęściej odpadowe lub pozostałości z gospodarstw rolnych np. słomę.

Osoby, które trudnią się uprawą roli lub hodowlą bydła zauważają wiele nowych możliwości pozyskiwania energii, które jeszcze kilka lat temu nie były znane rolnikom. Odchody zwierząt, a także różnego rodzaju odpadki organiczne powstałe podczas zbiorów plonów nie są bezużyteczne. Przy ich pomocy można zasilić swoje gospodarstwo, oszczędzając i pozytywnie wpływając na środowisko naturalne – wyjaśnia specjalista z firmy Bio Petrol Internationale Sp. z o.o..

Oprócz wspomnianych już rodzajów biomasy, bardzo popularna jest także gnojowica, dzięki której możliwe jest uzyskanie biogazów.

Zalety wynikające ze stosowania biomasy

Największym plusem wynikającym z zastosowania biomasy jest przede wszystkim zdecydowanie niższa emisja szkodliwych tlenków do atmosfery. Zaletą jest również coraz większa dostępność różnego rodzaju surowców tego typu – przez co możesz wybrać ten, który odpowiada Ci najbardziej.

Wiele osób zauważa, że w porównaniu do tradycyjnych materiałów opałowych wykorzystanie biomasy jest znacznie wygodniejsze i pozwala na utrzymanie czystości budynku. Stosowany przez lata węgiel, nawet jeśli jest twardy – kruszy się. Potrzeba też specjalnego pomieszczenia do jego przechowywania. W przypadku np. pelletu nie ma takich problemów. Jest to materiał workowany, który w każdym momencie można zamówić – nie trzeba więc gromadzić zapasów.

Wykorzystanie biomasy – co warto wiedzieć?

Istnieją różne metody pozyskiwania energii przy pomocy biomasy. Czasem jest ona łączona np. z węglem, co podnosi efektywność grzewczą budynku. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Nowoczesne kotły przeznaczone do spalania naturalnego materiału w większości przypadków nie dają użytkownikom możliwości zastosowania materiału innego, niż ten, do którego są konkretnie przeznaczone.