23 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Charakterystyka agregatów spawalniczych

Łączenie różnego rodzaju metalowych elementów konstrukcyjnych poprzez spawanie to metoda bardzo często wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach gospodarki. Dzieje się tak, ponieważ spawanie daje bardzo trwałe i szczelne połączenia, a przy tym jest w porównaniu z innymi metodami bardzo szybkie. Poprzez stosowanie zautomatyzowanych linii spawalniczych można osiągać w przemyśle bardzo duże wydajności.

Główne metody spawania

Istnieją dwie podstawowe metody spawania przemysłowego: gazowe i elektryczne. Spawanie gazowe polega na stopieniu brzegów metalowych elementów łączonych poprzez nagrzanie płomieniem gazu palnego spalającego się w atmosferze dostarczanego tlenu; używany jest tutaj głównie acetylen. Ten rodzaj spawania stosowany jest przy wszystkich gatunkach stali i metalach nieżelaznych.

Powszechniejszą i mającą wiele różnych odmian jest metoda spawania elektrycznego. Wymieńmy więc te odmiany: łukowe elektrodami otulonymi, łukiem krytym, żużlowe, w osłonach gazowych, MIG, TIG, MAG, plazmowe i elektronowe. Jeśli jeszcze dodamy, że w tej pierwszej odmianie stosowanych jest w zależności od potrzeb wiele różnych otulin (kwaśna, rutylowa, zasadowa, rutylowo-kwaśna, celulozowa, rutylowo-celuzlozowa i inne), to będziemy mieli obraz tego ile mamy sposobów  spawania elektrycznego. Jak łatwo można się domyślić, w tej sytuacji  będziemy mieli tutaj do czynienia z różnego rodzaju aparatami spawalniczymi. Wśród nich w sposób szczególny wyróżniają się tzw. agregaty spawalnicze, które opiszemy nieco szerzej w następnym akapicie, korzystając przy tym z  informacji uzyskanych dzięki uprzejmości specjalistów z firmy RAMIRENT ze Szczecina.

Agregaty spawalnicze

Często pewne prace spawalnicze przy użyciu spawarek elektrycznych przychodzi przeprowadzać w miejscach, w których nie ma w pobliżu linii energetycznej. Może tak się zdarzyć np. przy naprawie jakiegoś pękniętego rurociągu gdzieś w szczerym polu. Oczywiście niezłym rozwiązaniem byłoby w tej sytuacji skorzystanie ze spalinowego agregatu prądotwórczego, który zasilałby spawarkę. Musielibyśmy jednak wtedy pracować z dwoma oddzielnymi urządzeniami. Lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem  w takiej sytuacji będzie tutaj wybór jednego zintegrowanego urządzenia, jakim jest agregat spawalniczy. Aparat taki posiada zazwyczaj gniazda jednofazowe oraz trójfazowe przeznaczone do zasilania odbiorników zaprojektowanych na napięcia 230 i 400 V, a jego integralną częścią jest moduł spawalniczy. Tak więc mamy tutaj do dyspozycji aparat spawalniczy, który może jednocześnie służyć do zasilania  różnych narzędzi elektrycznych, co przy pracach prowadzonych z „dala od cywilizacji” jest znakomitym udogodnieniem. Oczywiście w spalinowych  agregatach spawalniczych do wytwarzania prądu służy prądnica napędzana zwykłym silnikiem benzynowym. W zależności o typy agregatu może mieć on różną wagę, najczęściej w granicach 90-160 kg oraz różny czas nieprzerwanej pracy, zwykle od 2,5 do 5 godzin.