30 maja 2020

Kategoria:
Inne

Ceny usług księgowych. Od czego zależą?

Korzystanie z usług biura rachunkowego dla przedsiębiorcy jest dużo wygodniejsze niż samodzielne zajmowanie się swoimi podatkami, a także tańsze niż zatrudnianie księgowego na pełen etat. Oferty różnych miejsc kształtowane są przez wiele czynników, dlatego przeważnie nie warto kierować się najniższą ceną. W tym artykule postanowiliśmy wytłumaczyć, co ma wpływ na wysokość cen w biurach rachunkowych.

Ceny zależne od rodzaju oferty

Wybór biura księgowego zazwyczaj zależy od dwóch czynników – oferty i ceny. W większości miejsc usługi się pokrywają, choć mają różne zakresy cenowe. Część przedsiębiorców zleca jedynie tylko niektóre zadania, co skutkuje niskimi kosztami obsługi. Jeśli przekazane obowiązki są pełne, cena także się zwiększa. Najwięcej zapłacimy za kompleksowe usługi obejmujące księgowość, sprawy kadrowo-płacowe oraz inne obowiązki pracodawcy. Z drugiej strony, przy większym zakresie współpracy lub przy długoterminowym korzystaniu z wybranych usług można starać się o rabat. Cena często uzależniona jest od ilości dokumentów księgowych, a w przypadku usług kadrowo-płacowych także od wielkości firmy oraz liczby zatrudnionych pracowników. Niektóre biura rachunkowe podchodzą do swoich klientów indywidualnie i ceny ustalają na podstawie określonych potrzeb. Zdarza się, również tak, że podlegają one negocjacjom.

Cena za wieloletnie doświadczenie i renomę

W przypadku indywidualnego korzystania z usług rachunkowych możemy zapłacić więcej. Stała współpraca z jedną firmą jest dużo korzystniejsza dla biura niż wykonywanie pojedynczych zleceń dla wielu osób. Dużą rolę w kształtowaniu cen odgrywa także ugruntowana pozycja na rynku oraz doświadczenie pracowników. Marka, która przez lata wyrobiła sobie renomę rzetelnej firmy i ma wielu sprawdzonych klientów, może sobie pozwolić na wyższe ceny. Najniższe stawki przeważnie mają biura z krótką historią działalności, które chcą zwrócić na siebie uwagę, by zyskać jak najwięcej klientów. Istnieje także wiele innych czynników, jak np. prestiżowa lokalizacja lub dobra kampania reklamowa, które sprawiają, że ludzie częściej zaglądają do danego biura i tym samym mają wpływ na kształtowanie cen.

Koszty składowe

Cena oczywiście uzależniona jest od tego, jakie koszty kryją się za poszczególnymi usługami. Pracownicy o wieloletnim stażu będą zarabiali więcej, ale też są w stanie wykonać bardziej skomplikowane czynności bez popełniania błędów. Pracownik Biura Księgowo-Rachunkowego PLUS w Katowicach mówi:

Na koszty biura składają się także wynajem lokalu, opłaty za media, eksploatacja sprzętu, szkolenia pracowników itp. Do tego dochodzi zysk, który musi ponosić biuro, by opłacało się utrzymywać na rynku. Ceny zależne są także od regionu. Najwięcej zapłacimy w centrach dużych miast, a najmniej na obrzeżach lub w małych miejscowościach. Mimo wszystko ceny za poszczególne usługi księgowe będą z pewnością niższe niż zatrudnienie do swojej firmy księgowej na pełny etat i zorganizowanie jej stanowiska pracy.