1 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Centra usługowe – gdzie powstają i do czego służą?

Centra usługowe zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach stanowią miejsce tętniące życiem. To właśnie one zaopatrują osiedla i uliczki w podstawowe artykuły zaspokajające potrzeby życiowe, zapewniają rozwój życia towarzyskiego i udział w we wspólnocie kulturowej. Centrum usługowe to nic innego, jak zespół sklepów, restauracji, kawiarni czy domów kultury.

Centrum usługowe, gdzie powstają?

Centrum usługowe powinno być tak zaprojektowane, aby spełniać możliwie wszystkie potrzeby ludzi zamieszkujących dany teren – radzi ekspert z firmy MabBud II i dodaje –  Centra usługowe powstają głównie na osiedlach mieszkalnych, tym samym gama oferowanych w nim usług powinna być zróżnicowana.

Centra usługowe koncentrują lokalne usługi dla mieszkańców danego osiedla. Odpowiedź na pytanie, gdzie powstają centra usługowe, jest już prosta – na osiedlach mieszkalnych. Umiejscowienie centrum usługowego jest szczególnie istotne na obrzeżach dużych miast. Ekspansja metropolii miejskich pokazuje, że przestrzeń miejska nieustannie się rozrasta. Inwestorzy budujący nowe osiedla mieszkaniowe, powinni uwzględnić w swoich planach potrzeby swoich klientów. Wkomponowanie w przestrzeń osiedla centrum usługowego zdecydowanie uatrakcyjnia oferowane na sprzedaż mieszkania. Niezależnie od miejsca pracy, każdy chce mieć blisko domu podstawowe usługi, aby nie musieć jechać do centrum. Najbardziej uciążliwe w takich wyprawach są strata czasu i konieczność odnalezienia miejsca parkingowego w kurczącej się miejskiej przestrzeni. Najlepiej, aby centra usługowe były tak zorganizowane, aby ułatwiać mieszkańcom codzienne funkcjonowanie.

Do czego służą centra usługowe?

Dobrze zaprojektowane centra usługowe zaspokajają potrzeby pobliskich mieszkańców. Centrum takie może mieścić zarówno sklep spożywczy, targi i ryneczki warzywne, jak i usługi tj. fryzjerstwo i kosmetyka, ośrodek fitness. Istotne jest, aby na nowo powstałych osiedlach budować przychodnie zdrowia, a także nowe żłobki, przedszkola i szkoły. Atrakcyjność zakupu mieszkania wzrasta wraz ze zwiększającą się dostępnością tego typu usług. Rodzicom będzie zależało, aby w krótkim czasie dostać się do przychodni z gorączkującym maluchem, a zdrowego sprawnie zaprowadzić i odebrać z placówki edukacyjnej. Centra usługowe to również miejsca spotkań towarzyskich – restauracje, cukiernie i kawiarnie. Przeznaczając przestrzeń na tego typu inwestycje, warto pamiętać, że dobrze zaplanowana będzie z czasem przynosić zyski. Warto pod jego budowę wyznaczyć odpowiedni teren i zainwestować środki.