11 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Cechy idealnych okularów dla kierowcy

Co łączy zawodowego kierowcę z kurierem, przedstawicielem handlowym i instruktorem jazdy? Osoby, wykonujące te zawody, spędzają bardzo dużo czasu za kierownicą. Bez względu na rodzaj prowadzonego pojazdu, pokonywane dystanse i teren, w jakim porusza się kierowca, oczekuje się od niego niezawodnej spostrzegawczości i szybkiej reakcji na zmieniającą się sytuację na drodze. Dlatego jednym z najważniejszych akcesoriów kierowcy są dobre okulary.

Wielogodzinne prowadzenie samochodu oznacza równie długi czas nieprzerwanej koncentracji na drodze. Efektem takiego wysiłku może być nie tylko zmęczenie, ale też rozmaite dolegliwości ze strony narządu wzroku, w tym pieczenie oczu, a nawet ból. Dlatego nawet ci kierowcy, którzy na co dzień nie potrzebują szkieł korekcyjnych, chętnie sięgają po okulary przeciwsłoneczne lub ze specjalnymi soczewkami z powłokami antyrefleksyjnymi.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców

Chociaż przyjmuje się, że jazda za dnia jest łatwiejsza niż nocą, ostre słońce również utrudnia prowadzenie, toteż kierowcy powinni dbać o prawidłową ochronę oczu. Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się nie tylko latem, ale też w słoneczne dni zimowe, w których czasie jesteśmy narażeni na bezpośrednie promieniowanie słoneczne i na światło odbijające się od śniegu. Przyciemniane szkła redukują ilość światła przedostającego się do oczu, a te przeznaczone dla kierowców powinny chronić też przed światłem odbitym. Dlatego idealne okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy powinny posiadać eliminującą odblaski powłokę polaryzacyjną.

Wybierając ciemne okulary do jazdy samochodem, trzeba zwracać uwagę na kolor szkieł. Przyjmuje się, że do prowadzenia nie nadają się soczewki zielone, niebieskie, czerwone ani różowe, ponieważ mogą utrudniać rozpoznawanie kolorów znaków drogowych. Do jazdy zaleca się wybór szkieł o neutralnych barwach, czyli brązowe lub szare. W salonach optycznych dostępne są też specjalne okulary dla kierowców z bursztynowymi lub żółtymi soczewkami. Takie rozwiązania stosuje się też w niektórych goglach i okularach sportowych, ponieważ zapewniają lepszy kontrast widzenia.

Okulary fotochromowe dla kierowców — na dzień i na noc

Okulary przeciwsłoneczne doskonale sprawdzają się w ciągu dnia, ale co zrobić, gdy potrzebujemy szkieł do jazdy przez całą dobę?

Sięgnąć po okulary fotochromowe, w których stopień zaciemnienia zmienia się w zależności od natężenia światła – podpowiada nasz rozmówca z warszawskiego salonu optycznego Optiker. Im więcej światła, tym ciemniejsze stają się soczewki. Wraz ze spadkiem temperatury, szkła rozjaśniają się i w końcu wracają do wyjściowego koloru. W ofercie naszego zakładu optycznego dostępne są zarówno standardowe soczewki fotochromowe, czyli całkowicie przezroczyste w ciemności, jak i szkła wstępnie barwione. Warto wspomnieć, że okulary fotochromowe mogą posiadać warstwę polaryzacyjną.

Okulary progresywne dla kierowców

Podczas prowadzenia pojazdu kierowca większość czasu patrzy w dal, jednak bardzo często musi zerkać w lusterka, czasem też na deskę rozdzielczą, czyli krótkotrwale koncentrować się na obiektach znajdujących się blisko. Oznacza to, że jego wzrok musi posiadać bardzo dużą zdolność akomodacji, co może przysparzać trudności, zwłaszcza osobom, które już zmuszone są do noszenia okularów korekcyjnych. Nawet niewielka wada wzroku może okazać się sporym utrudnieniem podczas jazdy – chyba że kierowca zaopatrzy się w okulary progresywne, które umożliwiają ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Podsumowując, idealne okulary dla kierowcy zapewniają mu świetne widzenie w każdych warunkach. Bardzo ważne jest także, by były wygodne. Dlatego okulary do jazdy najlepiej jest kupować w dobrych salonach optycznych, które są w stanie zaoferować klientom markowe produkty i służą profesjonalnym wsparciem.