11 września 2017

Kategoria:
Inne

Cechy idealnego kierowcy

Posiadanie prawa jazdy daje nie tylko wiele możliwości, ale też niesamowitą wolność. Dzięki zdobyciu umiejętności jazdy samochodem czy innym pojazdem mechanicznym, stajesz się niezależny od innych, bardziej mobilnych członków rodziny, przyjaciół i komunikacji miejskiej. Jednak pamiętaj, że z chwilą uzyskania dokumentu zezwalającego na kierowanie autem, twoja przygoda z doskonaleniem jazdy się nie kończy.

Dla wielu osób pierwsze próby prowadzenia pojazdu po uzyskaniu prawa jazdy wiążą się z dużym stresem, inni z kolei od razu czują się jak władcy wszystkich dróg. Tymczasem bezpieczna jazda wymaga zarówno pewności siebie, jak i rozwagi – zauważa nasz rozmówca ze Szkoły Nauki Jazdy PZM.

Czym jeszcze powinien charakteryzować się idealny kierowca?

Umiejętności dobrego kierowcy

Podstawowym wymaganiem, jakie stawiamy przed osobą, która aspiruje do miana idealnego kierowcy, jest oczywiście posiadanie wiedzy i umiejętności. Pod tym kątem adepci sztuki kierowania pojazdem są sprawdzani podczas egzaminów po ukończeniu kursu.

Przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy, kandydat na kierowcę powinien poświęcić sporo czasu na samodzielną naukę przepisów drogowych. Niezbędna jest także znajomość podstaw funkcjonowania pojazdu. Bez tych informacji bezpieczna i płynna jazda jest przecież niemożliwa.

Jeżeli chodzi o zdobywanie umiejętności, niezbędna jest oczywiście praktyka. Najlepiej, aby pierwsze jazdy odbywały się pod czujnym okiem instruktora. Niezmiernie ważne jest, by osoba przekazująca wiedzę na temat prowadzenia pojazdu, manewrowania na placu i poruszania się po drogach, sama dysponowała szeroką wiedzą, a dodatkowo potrafiła w przystępny sposób podzielić się nią z kursantem. A zatem kluczową rolę w nauce prowadzenia samochodu czy motocyklu odgrywa dobry wybór szkoły jazdy.

Inne cechy idealnego kierowcy

Kiedy zdobędziesz już niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą ci na zdanie egzaminu i uzyskanie prawa jazdy, stają przed tobą kolejne wyzwania. Właśnie teraz, samodzielnie poruszając się po drogach, zaczynasz kształtować w sobie kolejne cechy niezbędne do tego, by czuć się naprawdę dobrym kierowcą.

Jaki jest więc idealny kierowca? Doskonały kierowca to na pewno nie ten, który jeździ szybko, ale ten, który prowadzi pojazd płynnie i bezpiecznie. Niezbędna jest więc rozwaga i ostrożność, niedopuszczalne natomiast – panika lub lekkomyślność.

Dobry kierowca powinien wypracować w sobie zdolność koncentracji, podzielność uwagi i dużą szybkość reakcji. Choć dwie pierwsze z tych cech wydają się przeciwstawne, wcale tak nie jest. Rozmaite sytuacje na drodze są trudne do przewidzenia, a rolą kierowcy jest szybkie dostrzeżenie ewentualnego zagrożenia i prędkie podjęcie decyzji, umożliwiającej uniknięcia stłuczki czy poważniejszego wypadku.

Idealny kierowca powinien być odpowiedzialny zarówno za siebie, jak i bezpieczeństwo osób znajdujących się w pojeździe i innych uczestników ruchu. Zawsze powinno towarzyszyć mu opanowanie, cierpliwość i rozwaga, dzięki którym poradzi sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. I chociaż ten komplet cech wydaje się bardzo wymagający, jego wypracowanie jest możliwe. Wszystkie te przymioty zyskasz wraz z doświadczeniem.