schody-dywanowe
31 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Cechy i zalety schodów dywanowych

Nieskończona ilość sposobów na wykończenie wnętrz pozwala nam na wcielenie w życie nawet najbardziej śmiałych pomysłów. Szczególnie ostrożnie musimy podejść do kwestii schodów w mieszkaniu. Z racji ich gabarytów i funkcji zawsze będą rzucały się w oczy, dlatego ich ścisłe dopasowanie do zamysłu wnętrzarskiego to absolutna podstawa. Jedną z metod na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie schodów dywanowych.

Konstrukcja schodów dywanowych

Schody dywanowe – produkowane między innymi przez firmę Domschod – wbrew swojej nazwie nie mają nic wspólnego z dywanami (choć jeśli chcemy, możemy obić je wykładziną). Stanowią typ schodów, które nie mają belek policzkowych, czyli tych, do których montowane są stopnie. Klasyczne schody wyposażone są w tego typu belki, dzięki czemu łatwiej przenoszą obciążenia powstające na skutek ich codziennego użytkowania. Schody dywanowe radzą sobie z tym problemem zupełnie inaczej. Wykonane są przede wszystkim z dużo grubszych materiałów zdolnych do wytrzymania ciężaru osób, które z nich korzystają. Istnieją schody dywanowe wzmocnione od spodu belkami, a także kotwami mocującymi je do stropu oraz posadzki. Niekiedy te pierwsze sprytnie maskowane są przez balustrady. Same schody mogą być wykonane z dowolnego materiału, spośród których najczęściej wybierane są drewno oraz metal.

Jakie są zalety schodów dywanowych?

Brak belek policzkowych sprawia, że schody dywanowe wydają się „odchudzone” względem klasycznych. To właśnie dzięki tej cesze konstrukcje tego typu stanowią idealne rozwiązanie dla wnętrz stawiających na minimalistyczne podejście do kwestii schodów. Nie ograniczają przy tym naszych opcji. Podobnie jak klasyczne schody, także schody dywanowe występują w bardzo wielu rodzajach. Spotykane są schody dywanowe zabiegowe, proste, wachlarzowe, dwubiegowe i inne – możemy je zatem dobierać w zależności od naszych upodobań i wymagań. Widzimy zatem, że schody dywanowe konstruowane są na różne sposoby – sprawia to, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Ich mądre zaprojektowanie sprawia, że wpasują się zarówno we wnętrza modernistyczne, jak i minimalistyczne oraz high‐endowe. Są doskonałym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy szukają czegoś, co zespoi schody z resztą wnętrza i uczyni je mniej nachalnymi. Oczywiście o typie schodów warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku, co ma szczególne znaczenie przy schodach dywanowych, które ze względu na swoją konstrukcję oraz nieobecność tzw. „nosków” wymagają nieco więcej miejsca przy linii brzegowej.