sznur butylowy
31 sierpnia 2021

Kategoria:
Inne

Cechy i możliwości wykorzystania sznurów butylowych

Sznury butylowe wykonane są, jak wskazuje na to nazwa, z butylu. Jest to rodzaj syntetycznego kauczuku, który znajduje szerokie zastosowanie w produkcji materiałów gumowych – różni się on jednak od kauczuku naturalnego wysoką odpornością na kruszenie oraz trwałym zachowaniem plastyczności. Te czynniki sprawiają, że sznury butylowe są chętnie wykorzystywane w pracach budowlanych oraz produkcji przemysłowej.

W jaki sposób wykorzystywane są sznury butylowe?

Sznury butylowe są materiałem uniwersalnym, który świetnie sprawdza się w celu zapewnienia wodoszczelności, jak również pełnej hydroizolacji danego obiektu. Ze względu na te właściwości często znajdują zastosowanie przy uszczelnianiu konstrukcji w budownictwie nastawionym na optymalizację energooszczędności.  W takich obiektach służą do zabezpieczenia fug, dylatacji, połączeń konstrukcyjnych itd.

W konstrukcjach betonowych, które służą do magazynowania zasobów wodnych, są też wykorzystywane do zabezpieczeń połączeń pomiędzy elementami strukturalnymi. W podobny sposób są wykorzystywane w przypadku konstrukcji metalowych służących do przechowywania np. zboża – dlatego sznury butylowe znajdują się w silosach, zbiornikach oraz pojemnikach.

Oprócz tego sznury butylowe wykorzystywane są również w przemyśle do produkcji wielu konstrukcji. Przykładem tego są okna, gdzie pełnią one funkcję uszczelki i w ogromnym stopniu wpływają na współczynnik przenikalności cieplnej danego produktu. To od niego zależy, czy dane okno zostanie udostępnione do sprzedaży.  Butylowe uszczelnienia stosuje się również w przypadku: parapetów, płyt warstwowych, kominków dachowych, a także konstrukcji blaszanych.

Sprzedażą sznurów butylowych zajmują się dystrybutorzy, tacy jak Intra z Łodzi. W ofercie większości z nich znajdują się produkty o różnych parametrach, które mogą być wykorzystane w branżach motoryzacyjnych, budowlanych, chemicznych – a także w obiektach naukowych i badawczych.

Gdzie jeszcze sprawdzają się sznury butylowe?

Za sprawą swoich właściwości, sznury butylowe są również często wykorzystywane w przemyśle samochodowym. Znajdują one zastosowanie w uszczelnieniu niektórych konstrukcji, takich jak: boczki drzwiowe, lampy, podszycia oraz przepusty.