Notariusz
7 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Cechy dobrej kancelarii notarialnej

Kancelarie notarialne to jedne z instytucji, które stoją na straży prawa. To właśnie one zajmują się m.in. pomocą w rozporządzaniu spadkiem, sporządzaniem czeków i weksli, jak również aktów notarialnych. Ich zakres usług jest niezwykle bogaty. Przede wszystkim jednak notariusze to osoby zaufania publicznego. Obowiązuje ich tajemnica zawodowa. Jeśli więc szukasz dobrej kancelarii notarialnej, musisz wiedzieć, jakie są kryteria wyboru takich usług.

Dobra kancelaria notarialna – jak ją wybrać?

Podstawą są umiejętności i doświadczenie notariusza. Taka osoba musi mieć odpowiednie kwalifikacje i wiedzę zgodne z Ustawą „Prawo o notariacie”. Wynika z niej, że obowiązkiem specjalisty jest postępowanie zgodnie ze złożonym ślubowaniem oraz nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jednak to nie wszystko. Co jest jeszcze istotne?

  • Uczciwość – notariusz nie może zatajać przed klientem istotnych szczegółów, a już na pewno kłamać. Zawsze powinien w prosty i jasny sposób wytłumaczyć zawiłość sprawy oraz przedstawić ją w realnym świetle.
  • Odpowiedzialność – zawód notariusza wiąże się z prawdziwym oddaniem sprawom. Dobra kancelaria notarialna skupia się na prowadzonych działaniach, rzetelnie podchodzi do obowiązków i jest świadoma ich wagi. Co za tym idzie, stawia na terminowość. Nie zaniedbuje więc klienta i dopina sprawę na ostatni guzik – we wskazanym terminie (jeśli nie dojdzie do niezależnych opóźnień).
  • Zakres usług – dobra kancelaria notarialna jest w stanie zaoferować wiele usług. Zajmuje się sprawami związanymi z prawem rodzinnym, spadkowym, majątkowym czy handlowym. Świadczy to o jej kompetencjach, doświadczeniu i umiejętnościach. Odpowiednia placówka tego typu wykonuje akty, oświadczenia, poświadczenia, odpisy, wyciągi i inne ważne dokumenty. Niestraszne jej są kwestie umów handlowych ani obroty nieruchomościami.
  •  Podejście do klienta – notariusz, chociaż wykonuje niezwykle poważny zawód, powinien w „ludzki” i empatyczny sposób traktować klientów. Wyrozumiałość, cierpliwość, a nawet wrażliwość bywają bardzo cenne w takich relacjach.

Jak wybrać dobrą kancelarię notarialną?

Bardzo ważne są oceny na temat jakości działalności danej kancelarii. Można się z nimi zapoznać w Internecie lub zasięgnąć opinii znajomych osób, które miały styczność z notariuszem. Jak mówi ekspert z Kancelarii Notarialnej Maria Winiarska i Martyna Oziębała-Winiarska, ludzie chętnie polecają profesjonalistów, którzy udzielili rzetelnej pomocy w konkretnej sprawie.

Notariusz powinien być więc osobą empatyczną, dyskretną, odporną na stres i presję, uczciwą, odpowiedzialną, kompetentną oraz doświadczoną. Jego obowiązkiem jest merytoryczne i indywidualne podejście do każdego klienta.