serwis-urzadzen-ogrodowych
15 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Cechy dobrego serwisu urządzeń ogrodniczych

Bez urządzeń ogrodniczych opanowanie sytuacji w ogrodzie oraz utrzymanie go w dobrym stanie byłoby bardzo trudne. Kosiarki i kosy, pilarki i sekatory, glebogryzarki, siewniki i opryskiwacze – to wszystko ułatwia, przyspiesza i automatyzuje pracę. Niestety, każde urządzenie się kiedyś psuje. Co wtedy? Gdzie naprawiać urządzenia ogrodnicze i po czym poznać dobry serwis?

Gdzie udać się z zepsutym urządzeniem ogrodniczym?

Sprzęt ogrodniczy, choć jest mniejszy i prostszy konstrukcyjnie niż np. samochód, może okazać się problematyczny, gdy się zepsuje. Po pierwsze, jest mniej eksploatowany niż samochód, usterki zdarzają się rzadziej, więc sporadycznie mamy okazję zapoznać się z „wnętrzem” kosiarki – nie jest ono tak dobrze znane jak w przypadku aut. Jest też mniej materiałów na temat maszyn ogrodniczych. Jedno i drugie utrudnia samodzielne naprawienie zepsutego sprzętu. Zostajemy więc bez kosiarki, a trawa za nic nie chce przestać rosnąć. Co wtedy?

Odradzałbym samodzielne naprawy sprzętu ogrodniczego – mówi specjalista z Grupy Jackonet. – Nie jest to ani bezpieczne, ani skuteczne. Najlepiej oddać zepsute urządzenie ogrodnicze do serwisu, który się w tym specjalizuje. Odradzałbym też próby naprawiania kosiarek u mechaników samochodowych. To zupełnie różne maszyny. Na jednych i drugich trzeba się po prostu znać.

Serwisów sprzętu ogrodniczego jest mniej niż samochodowych, co utrudnia dostępność. Nie należy jednak wybierać się do pierwszego lepszego „mechanika ogrodowego”.

Jaki powinien być dobry serwis urządzeń ogrodniczych?

Skuteczna naprawa maszyn do prac ogrodniczych wymaga wiedzy na temat konstrukcji i rozwiązań stosowanych przez poszczególnych producentów. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Wciąż pojawiają się nowe modele i udoskonalenia. Dlatego w dobrym serwisie urządzeń ogrodniczych fachowcy są regularnie szkoleni, aby zapoznać się z nowinkami i nie rozkładać bezradnie rąk, gdy na warsztat trafia stosunkowo nowa maszyna.

Od dobrego serwisu urządzeń ogrodniczych można też wymagać posiadania profesjonalnych narzędzi i urządzeń do pracy nad kosiarkami, kosami i innymi tego typu maszynami. Cechują się one specyficzną konstrukcją. Amatorski zestaw kluczy i śrubokrętów to trochę za mało, aby sprawnie i szybko rozmontować oraz zdiagnozować uszkodzenie. Profesjonalny serwis będzie dysponował wszystkim, co niezbędne do naprawiania urządzeń ogrodniczych i można tego oczekiwać.

W dobrym serwisie maszyn ogrodniczych i rolniczych spotkamy się nie tylko z profesjonalizmem, ale też życzliwym podejściem. Koszty naprawy zostaną oszacowane na podstawie diagnostyki, a nie „na oko”. Można liczyć także na ekspertyzę techniczną, która przyda się np. przed sprzedażą urządzenia.