11 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Burty do rozrzutników polskich – produkty uzupełniające

Burty do rozrzutników polskich mogą mieć wymiary standardowe lub też nieco wykraczać ponad normę. W zależności od wymiarów, rodzaju i przeznaczenia powinny być wyposażone w elementy dodatkowe. Tak zwane produkty uzupełniające mają za zadanie zwiększyć skuteczność pracy, zapewnić bezpieczeństwo, osłonić ważne części burty, a także umocnić konstrukcję. Ich dobór zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Na co warto zwrócić uwagę przy uzupełnianiu wyposażenia burty?

Wały rozrzucające

Wały rozrzucające podzielić możemy na kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich to: wały standardowe, ślimakowe, typu „rogi łosia”. Wał standardowy wyposażony jest w łopatki z kątownika i pasuje do rozrzutnika na dwa wałki. Charakterystycznym elementem wału typu „rogi łosia”  są dokręcane grzebienie o specyficznym kształcie. Natomiast wały ślimakowe dzięki zastosowaniu spirali i żmijki są niezwykle funkcjonalne.

Jak tłumaczy ekspert z firmy produkującej burty do maszyn rolniczych Akmet:

Stosowanie wałów ślimakowych lub typu „rogi łosia” zamiast standardowych, wyposażonych w tradycyjne zęby znacznie ogranicza nawijanie się obornika na wałki, zapewnia także dokładniejsze, lepsze jego rozdrabnianie, poprawia też zasięg rozrzucania. Wały ślimakowe sprawdzają się bardzo dobrze przy rozrzucaniu bardziej mokrego materiału. Przy ich stosowaniu ryzyko zapychania się adaptera jest znacznie niższe.

Jak zabezpieczyć listy burty rozrzutnika?

Ważnym produktem uzupełniającym burty są listwy. Najczęściej wykorzystuje się listwy przykręcane lub wsuwane. Listwy różnią się przede wszystkim długością oraz ilością belek w zestawie. Do każdego rodzaju listew powinien być dopasowany odpowiedni łańcuch zabezpieczający.

Łańcuchy należy dobrać do specyfiki listwy. Istnieją zarówno łańcuchy do listew wsuwanych, jak również te przeznaczone do listew przykręcanych. Użycie łańcuchów ma zabezpieczyć konstrukcję i ją umocnić. Ważne jest więc, aby łańcuchy były wytrzymałe i trwałe. Optymalny poziom bezpieczeństwa zapewnia montaż dwóch kompletów łańcuchów – po obu stronach konstrukcji.

Adaptery i osłony

W zależności od rodzaju rozrzutnika i wykorzystanych w nich wałów, należy dobrać odpowiedni adapter. Istnieje możliwość wybrania adapteru z wmontowanymi osłonkami lub adapteru bez osłonek. W drugim przypadku należy dokupić specjalne osłonki, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania.

Adaptery różnią się przeznaczeniem. Niektóre z nich pasują do rozrzutników z dwoma wałkami, inne zaś do rozrzutników z wałkiem pojedynczym. Osłonki dobrane są do typu adaptera i jego specyfiki. Oprócz standardowych osłonek stosować można dodatkowe środki ochrony, takie jak: obudowy łożyska oraz pokrywy żeliwne.