26 września 2017

Kategoria:
Inne

Budowa i zastosowanie łożysk kulkowych

Łożyska kulkowe to jeden z najbardziej znanych typów łożysk tocznych, wyposażonych w elementy toczne o kształcie kulistym. Do ich cech charakterystycznych należy zdolność przenoszenia obciążeń promieniowych i osiowych oraz możliwość pracy przy wysokich prędkościach obrotowych. W ramach łożysk kulkowych jesteśmy w stanie wyróżnić kilka podtypów. Najważniejsze z nich prezentujemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Łożyska kulkowe zwykłe

Typ łożysk o bardzo prostej budowie. Są nierozłączne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Charakteryzują się głębokimi bieżniami i wysokim stopniem przylegania kulek. Przenoszą obciążenia promieniowe oraz obciążenia osiowe w obu kierunkach, niezależnie od prędkości obrotowych. Dość uniwersalne, występują w rozmaitych wersjach i klasach dokładności.

Łożyska kulkowe wahliwe

Łożyska zaopatrzone w dwa rzędy kulek oraz kulistą, wklęsłą bieżnię pierścienia zewnętrznego, zapewniającą efekt wahliwość. Nie reagują na niewspółosiowość kątową wału względem oprawy. Zdają egzamin w zastosowaniach, gdzie niewspółosiowość ulega wzrostowi na skutek ugięcia wału lub pomyłek montażowych. Wykazują małe opory tarcia.

Łożyska kulkowe wzdłużne

Łożyska stosowane, gdy osiowa składowa obciążenia jest duża w stosunku do promieniowej. Często występują w układach z łożyskami poprzecznymi, przenosząc obciążenia osiowe. Ich znakiem rozpoznawczym jest promieniowe mocowanie jednego z pierścieni. Pozostały pierścień lub pierścienie są natomiast mocowane z luzem promieniowym i osiowane przez elementy tłoczne, względem pierścienia osiowanego. Łożyska wzdłużne są rozłączne i obciążane osiowo lub przez ograniczenie luzu chronione przed rozsunięciem się pierścieni.

Łożyska kulkowe skośne

Łożyska o bieżniach wzajemnie przesuniętych w kierunku osiowym, na pierścieniach wewnętrznym i zewnętrznym. Idealne do łożyskowań przenoszących jednocześnie działające obciążenia promieniowe i osiowe. Możliwość przenoszenia obciążeń osiowych wzrasta z kątem działania łożyska. Pod tym kątem obciążenie jest przenoszone między bieżniami.

Gdzie nabyć łożyska kulkowe?

Wysokiej jakości łożyska kulkowe różnych podtypów można znaleźć w renomowanych sklepach z artykułami i akcesoriami przemysłowymi. Dobrym przykładem tego typu placówki jest Firma Handlowa Walor, działająca na rynku nieprzerwanie od 1994 roku. Szczegółowa oferta wraz z listą asortymentu jest dostępna na stronie internetowej przedsiębiorstwa.