23 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Budowa paneli akustycznych

Ekrany przeciwhałasowe to już naturalny element krajobrazu dużych miast oraz miejscowości położonych w pobliżu dróg szybkiego ruchu. Ich zadaniem jest ograniczanie natężenia hałasu, emitowanego przez intensywny ruch uliczny, poprzez odbijanie i częściową absorbcję fal dźwiękowych. Cel ten osiąga się przez zastosowanie specjalnych panelu akustycznych.

Rodzaje osłon przeciwhałasowych

Wyróżniamy trzy rodzaje osłon przeciwhałasowych – pasy zieleni, naturalne formy terenowe oraz ekrany przeciwhałasowe, których elementem są panele akustyczne. Pierwsze dwa rodzaje są najtańsze w wykonaniu, jednak mają wiele wad, które eliminują możliwość wykorzystania ich w obrębie miast – najistotniejszy z nich to fakt, że do wykonania pasa zieleni lub wału ziemnego, oddzielającego drogę od zabudowań mieszkalnych wymagane jest dużo miejsca. Konstrukcja ekranów przeciwhałasowych pozwala ominąć ten problem, zapewniając przy tym dobry współczynnik tłumienia hałasu.

Jak zbudowane są ekrany przeciwhałasowe?

Ekrany przeciwhałasowe to wysokie na kilka metrów obiekty liniowe, budowane wzdłuż ciągów komunikacyjnych o wysokim natężeniu ruchu. Wśród nich wyróżniamy ekrany o konstrukcji szkieletowej i samonośnej – tylko w ekranach szkieletowych stosowane są panele wypełniające. Panele te mogą być wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Jednym z najstarszych rozwiązań, stosowanych od kilkudziesięciu lat jest beton, który charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Jego minusy to duży ciężar, który wymaga zastosowania bardziej wytrzymałej konstrukcji nośnej oraz zaangażowania do transportu i budowy ciężkich dźwigów oraz stosunkowo mała absorbcja hałasu – zamiast pochłaniać dźwięk, beton odbija go. Innym rozwiązaniem są zielone ściany, czyli stalowe lub drewniane konstrukcje, na których mogą rosnąć rośliny pnące. To ekologiczne i tanie rozwiązanie zapewnia dobre właściwości izolacyjne, jednak posiada mankamenty natury środowiskowej – w Polsce ze względu na dość surowy klimat bardzo trudno jest utrzymać stały wzrost roślin, które są niezbędne do zapewnienia maksymalnej wydajności konstrukcji.

Ekrany kasetowe

Najpowszechniej stosowane rodzaj wypełnienia to kasety, czyli tworzywa akustyczne opakowane stalą, aluminium lub PCV. Dwie ostatnie są stosowane najczęściej – stal rzadko kiedy jest stosowana ze względu na szybką korozję. PCV i aluminium nie niszczeją tak łatwo, chociaż pod wpływem temperatury i promieniowana UV pierwsze z tworzyw może się odkształcać i tracić kolor.

Przezroczyste płyty

Płyny wykonane są z tworzyw takich jak szkło naturalne, poliwęglan czy poli(metakrylan metylu). Stosowane są one w miejscach, w których konieczne jest zapewnienie dopływu światła słonecznego do zabudowań sąsiadujących z ciągiem komunikacyjnym oraz dobrej widoczności na drodze.

Produkcją wysokiej jakości paneli akustycznych zajmuje się firma Akces.