budowa-nagrobkow
23 października 2018

Kategoria:
Inne

Budowa nagrobków z kamienia – jak znaleźć dobry zakład kamieniarski?

Solidny nagrobek to niejako pomnik pogrzebanej pod nim osoby, dlatego do jego wykonania powinniśmy zatrudnić profesjonalnych kamieniarzy. Problem w tym, że w niemal każdej miejscowości funkcjonuje co najmniej kilka zakładów kamieniarskich – wybranie jednego z nich może okazać się bardzo problematyczne. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, aby mieć pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Opinie i rekomendacje

Najprostszą, najskuteczniejszą metodą weryfikacji jakości usług świadczonych przez zakład kamieniarski, jest zasięgnięcie opinii u poprzednich klientów firmy. Szczególnie cenne są opinie klientów, których znamy osobiście i możemy im zaufać – rodzinie bądź bliskim znajomym. Możemy mieć wtedy pewność, że opinia jest szczera, a udzielona rekomendacja warta rozważenia. Ewentualnie możemy sprawdzić komentarze na portalach społecznościowych i innych serwisach – w dzisiejszych czasach wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami ze współpracy z różnymi firmami. Komentarze mogą nam umożliwić wyrobienie sobie wstępnej opinii, ale należy do nich podchodzić z pewnym dystansem – wiele osób ma tendencję do wystawiania bardzo skrajnych ocen.

Portfolio

Kamieniarstwo to forma sztuki – chodzi o to, żeby wykuty w kamieniu nagrobek zachowywał pewne standardy estetyczne. Dlatego też zanim zlecimy jego wykonanie, powinniśmy zapoznać się z wcześniejszymi dokonaniami zakładu kamieniarskiego. Każda solidna, posiadająca duże doświadczenie firma posiada stronę internetową, na której znajdziemy galerię dokumentującą dotychczasowe realizacje. Dopiero po stwierdzeniu, że odpowiada nam stylistyka oferowanych nagrobków, możemy podjąć decyzję o ewentualnym zleceniu wykonaniu nagrobka.

Zakres usług i materiałów

Każdy zakład kamieniarski posiada nieco inną ofertę – różnicę stanowi nie tylko zakres usług, ale również materiałów używanych przy realizacji zleceń. Nawet jeśli zakład posiada bardzo rozległą ofertę, to w niektórych zleceniach specjalizuje się w stopniu wyższym, niż w pozostałych – widać to między innymi po portfolio. Powinniśmy zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju usługi potrzebujemy i pod tym kątem dobierać wykonawcę.

Doświadczenie na rynku

Ostatnią, lecz nie mniej istotną kwestią, jest staż zakładu na rynku. Firmy, które oferują swoje usługi od dłuższego czasu często chwalą się datą swego powstania. Dlaczego? Ponieważ długa historia zakładu dobrze świadczy o jakości jego usług oraz podejściu do potrzeb klienta. Prawa rynku są bardzo surowe – firma, która nie spełnia wyśrubowanych wymogów narzucanych przez klientów i konkurencję, nie jest w stanie się utrzymać. Jeśli zakłada kamieniarski, taki jak krakowska firma Prokam, istnieje od 1991 roku, to znaczy, że od tego czasu świadczy usługi na naprawdę wysokim poziomie i cieszy się dobrą opinią wśród klientów.