hala stalowa
22 października 2018

Kategoria:
Inne

Budowa hal stalowych krok po kroku

W dzisiejszym budownictwie hale stalowe to solidne konstrukcje o bardzo szerokim zastosowaniu. Nie są to już tymczasowe i mało estetyczne obiekty, a budynki na lata, które świetnie wkomponowują się w miejską architekturę. Hale stalowe stosowane są nie tylko w przemyśle, ale także w handlu, mogą służyć jako hale magazynowe, logistyczne, czy obiekty sportowe. W jaki sposób budowane są takie obiekty?

Od projektu po pozwolenie na budowę

Budowę każdego obiektu musimy rozpocząć od opracowania projektu. Jego poszczególne elementy wyraźnie wskazuje obowiązujące w Polsce prawo budowlane. To nie tylko rysunki techniczne, a zbiór wielu dokumentów, takich jak wyniki badań geologiczno-inżynierskich, czy opinia geotechniczna. Kolejny krok to załatwienie wszelkich spraw formalno-prawnych, które związane są z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa, wielu inwestorów przerażają formalności, które trzeba załatwić w urzędzie. Najlepiej więc nawiązać współpracę z firmą, która opracuje dla nas projekt, pomoże w uzyskaniu pozwolenia na budowę i będzie naszym generalnym wykonawcą, a więc będzie koordynowała i zarządzała wszystkimi pracami związanymi z budową stalowej hali.

Od przygotowania placu budowy po oddanie obiektu do użytku

Pierwszym etapem rozpoczynającym inwestycję jest właściwe zorganizowanie placu budowy, które ma wpływ na wygodę oraz jakość wykonywanych na nim prac – według obowiązującego w Polsce prawa to właśnie moment rozpoczęcia budowy. Przygotowanie placu to nie tylko jego ogrodzenie, oznaczenie i organizacja zaplecza budowy, ale także jego przygotowanie od strony formalnej: wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie, niwelacja terenu oraz wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby realizacji robót. Kolejne etapy to uzbrojenie terenu i wykonanie fundamentów, które stanowią bazę pod naszą halę stalową. Fundamenty i posadowienie hali stalowej – podobnie jak każdego innego obiektu budowlanego – zawsze są dobierane indywidualnie. Po wykonaniu fundamentów możemy przystąpić do zamontowania konstrukcji stalowej, rozpoczynając od elementów nośnych (głównego szkieletu), a dalej wzmacniających profili. Dalej przechodzimy do montażu płyt dachowych i ściennych, a także stolarki, czyli okien, drzwi, bram. Prace kończą się wraz z wykończeniem obiektu pod klucz, oczywiście z wykonaniem właściwych instalacji. Po załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności hala zostaje oddana do użytku. Przy tych formalnościach również może pomóc nam generalny wykonawca. Na koniec warto powtórzyć, że nasz generalny wykonawca koordynuje i zarządza wszystkimi pracami, których nie musi jednak realizować sam. Większość prac powierzana jest solidnym podwykonawcom, którzy specjalizują się w swoim fachu.