28 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Bramy garażowe rolowane. Charakterystyka

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram garażowych. Wybór więc nie należy do najłatwiejszych. Brama garażowa rolowana lub inaczej zwijana stanowi jedno z możliwych rozwiązań. Czy takie rozwiązanie będzie dobre dla Ciebie? W naszym artykule podpowiadamy, jak jest zbudowana taka brama, czym się charakteryzuje oraz kiedy warto zdecydować się na jej wybór. 

Brama garażowa rolowana (zwijana) – budowa

Bramy zwijane produkowane są z wysokogatunkowej blachy, która wyróżnia się podwyższoną odpornością na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych oraz mechanicznych takich jak np. ścieranie. Bramy garażowe rolowane można przyrównać do masywnych rolet, które składają się z poziomych dwuściennych profili, połączonych ze sobą przy wykorzystaniu pełnych bądź perforowanych zaczepów. Skrzydło bramy zwijanej tworzy swego rodzaju pancerz, który może zostać wyposażony w profile z przeszkleniami bądź specjalnymi elementami, wykonanymi z akrylu lub poliwęglanu, dzięki którym wnętrze naszego garażu zostanie skutecznie doświetlone.

Podczas otwierania bramy pancerz nawijany jest na wał napędowy, który znajduje się w kasecie. Kaseta bramy rolowanej może być zamontowana zarówno na zewnątrz garażu, jak i w jego wnętrzu. To o czym należy pamiętać w przypadku tego typu bram, to fakt, że garaż musi posiadać odpowiednie nadproże, które w celu instalacji bramy, stanowi element konieczny. Do montażu bramy garażowej zwijanej niezbędne są także szyny prowadzące, po których pancerz przesuwa się na rolkach w kierunku pionowym.

W celu izolacji oraz wyciszenia bramy można w prowadnicach dodatkowo zainstalować specjalne uszczelnienie, zwane szczotkowym. Aby zaś uszczelnić skrzydło bramy, można wyposażyć pancerz w specjalną, gumową uszczelkę, dzięki której będzie on przylegał szczelnie do podłogi naszego garażu.

Do bram rolowanych producenci zazwyczaj oferują napędy renomowanych firm, które wyposażane są w bogate opcje sterowań kablowych bądź radiowych.

Zalety i wady bramy garażowej rolowanej

Decyzja o wyborze bramy garażowej jest decyzją na lata. Aby móc cieszyć się dobrym wyborem, należy wziąć pod uwagę zarówno nasze potrzeby, jak i warunki konstrukcyjne naszego garażu.

Najczęściej zwracamy uwagę na cenę. W przypadku bramy zwijanej jest ono stosunkowo wysoka i stanowi właściwie jej jedyną wadę. Ale jak już wspominaliśmy wcześniej, nie możemy kierować się jedynie naszymi oczekiwaniami. A brama garażowa zwijana, pomimo wysokich kosztów, zdecydowanie należy do dobrych inwestycji. Dlaczego? Ponieważ posiada wiele zalet. Jakie to są zalety?

O zaletach bram rolowanych opowiedział nam ekspert, nasz rozmówca z firmy Formelana, która specjalizuje się w produkcji bram garażowych rolowanych oraz segmentowych:

Nie da się ukryć, że pośród dostępnych na rynku rozwiązań, to właśnie bramy rolowane posiadają najwięcej zalet. Można je bowiem montować zarówno w obiektach już istniejących, jak i tych, które są dopiero w trakcie budowy. Ogromną zaletą bram zwijanych jest także oszczędność miejsca. Bramy tego typu sprawdzą się więc idealnie w garażach z małymi podjazdami lub podjazdami zlokalizowanymi bezpośrednio przy ulicy. Ponadto zapewniają one duży komfort obsługi. Wykorzystanie napędu elektrycznego umożliwia bowiem zastosowanie systemu zdalnego sterowania. Dzięki temu możemy otwierać i zamykać naszą bramę przy użyciu pilota, bez konieczności wysiadania z samochodu.

Jak widać, bramy garażowe rolowane posiadają wiele zalet i stanowią bardzo komfortowe oraz praktyczne rozwiązanie. Warto więc przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju bramy, rozważyć wszystkie argumenty za oraz przeciw konkretnym modelom. Oczywiście nie możemy w trakcie tych rozważań pominąć tak ważnych aspektów jak wyżej już przez nas wymienione ograniczenia architektoniczne oraz konstrukcyjne garażu.