walcowanie blachy
31 października 2019

Kategoria:
Inne

Blachy walcowane na zimno i gorąco. Porównanie

Walcowanie to jedna z technologii przeróbki plastycznej metali obok ciągnienia, tłoczenia, wyciskania i podobnych. Jak wskazuje nazwa przy tej technologii, żądany kształt produkowanego przedmiotu jest uzyskiwany przez obracające się walce. Blachy mogą być walcowane na gorąco lub na zimno. Sprawdzimy, jak wyglądają te procesy i czym finalnie różnią się od siebie blachy walcowane na gorąco i blachy walcowane na zimno.

Jak wygląda walcowanie blach na gorąco i zimno?

Walcowanie stali na gorąco przebiega w temperaturze przekraczającej 1000° C. Walcowanie na gorąco odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich to przygotowywanie wsadu, czyli stali, która będzie walcowana do postaci blachy – w razie potrzeby wsad jest czyszczony i szlifowany. Po tym następuje nagrzewanie do pożądanej temperatury i zbijanie zgorzeliny, walcowanie wstępne, walcowanie właściwe i wykańczanie blachy. Przy walcowaniu blach na gorąco wsad ma formę sztaby. Przy walcowaniu blach na zimno wsad jest uzyskiwany w postaci kręgów, które pochodzą z gorących walcowni. Można więc powiedzieć, że walcowanie na zimno to nic innego jak dalszy proces obróbki blachy gorącowalcowanej. Jak wskazuje nazwa, obróbka odbywa się bez ogrzewania wsadu. To, w jaki sposób dokładnie odbywa się walcowanie na zimno, zależy od rodzaju obrabianej stali (czy jest to stal niskostopowa, stopowa, czy wysokostopowa).

Czym różnią się blachy walcowane na gorąco od blach walcowanych na zimno?

Blachy walcowane na zimno są z założenia gładsze, ich powierzchnia jest lepiej wykończona. Blachy wykonywane są z większą precyzją i dokładnością, a do tego są cieńsze. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Morfama ze Skawiny, blachy zimnowalcowane mogą być wykańczane na gładko poprzez szlifowanie lub polerowanie. Arkuszy blach i taśmy walcowane na zimno mogą być znacznie cieńsze. Blachy walcowane na zimno są więc znacznie częściej wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istotna jest nie tylko wytrzymałość i trwałość materiału, ale również efekt estetyczny. Blachy zimnowalcowane są stosowane między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, w urządzeniach gospodarstwa domowego, przy produkcji sprzętu AGD, armatury grzewczej i oświetleniowej, czy w szeroko pojętej inżynierii mechanicznej. A gdzie najlepiej zaopatrywać się w blachy, zarówno zimnowalcowane, jak i gorącowalcowane? – Warto znaleźć firmę, której głównym przedmiotem działalności jest obrót wyrobami hutniczymi. Mamy wówczas pewność, że kupimy materiały najlepszej jakości, a w razie wątpliwości, jakie to materiały najlepiej sprawdzą się przy naszych potrzebach, możemy liczyć na fachowe doradztwo.