10 września 2020

Kategoria:
Inne

Blachy dachowe na rąbek stojący – co to takiego?

Odpowiednie pokrycie dachu jest jednym z najważniejszych elementów podczas budowy. Dzięki niemu dom jest zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi, a często dach jest również sposobem na ocieplenie budynku. Obecnie do pokrycia dachu powszechnie stosuje się blachę, która okazuje się najtrwalsza i odporna, a jednocześnie lekka i łatwa w montażu. Popularnym typem jest blacha na rąbek stojący. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje.

Czym tak naprawdę jest blacha na rąbek stojący?

Krycie dachów na rąbek stojących to jedna z najstarszych technik w budownictwie. Polega na łączeniu blaszanych, płaskich elementów ich zamykaniu aż do chwili, gdy profile się ze sobą połączą. Używana w tym celu blacha nie posiada żadnych tłoczeń, które wyróżniają blachodachówki. Podczas łączenia profili ze sobą zginają się krawędzie do zazębiania, co tworzy charakterystyczny, dobrze widoczny rąbek.

Specjaliści z firmy PANORAMA DACHÓW są przekonani, że:

Blachy na rąbek stojący nadają budynkom niepowtarzalny, klasyczny wygląd. Wyróżnia je prostota i minimalizm, który w budownictwie nigdy nie wychodzi z mody. Dodatkowo blacha na rąbek stojący może mieć dowolny kolor, choć największą popularnością cieszą się systemy szare oraz grafitowe.

Blachą na rąbek stojący można pokrywać zarówno dachy o niewielkim, jak i bardzo wysokim kącie nachylenia. Na rynku dostępne są panele o zróżnicowanej długości i szerokości, od małych płytek po ogromne, bardzo wydajne arkusze. Dzięki temu blachę można wykorzystać nie tylko w budowie domów, ale również obiektów publicznych lub elementów miejskiej architektury.

Jakie są zalety blach dachowych na rąbek stojący?

Jedną z najważniejszych korzyści blachy dachowej na rąbek stojący jest jej trwałość. Stworzone z niej pokrycia są odporne na warunki pogodowe, takie jak deszcz i silny wiatr, a także zniszczenia mechaniczne. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą martwić się o stan dachu nawet przez kilkanaście lat i więcej. Również łączenia profili są bardzo szczelne.

Blachy tego typu produkuje się najczęściej z aluminium, miedzi oraz cynku. Dzięki temu blacha na rąbek stojący jest dość lekka, a więc łatwa w montażu. Prace budowlane przebiegają szybko i sprawnie, co przekłada się również na przystępną cenę pokrycia dachowego. Dodatkowym atutem jest plastyczność blachy, a także możliwość jej cięcia oraz zaginania.

Ogromną zaletą blach na rąbek stojących jest uniwersalność i funkcjonalność. Można je wykorzystać do dachów o niewielkim i bardzo wysokim spadku, a szeroka gama kształtów i kolorów zwiększa możliwości aranżacyjne pokrycia.