blacha
6 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Blacha mosiężna – cechy i zastosowanie

Blacha mosiężna produkowana jest ze stopu miedzi i cynku z niewielkim dodatkiem innych metali. Charakteryzuje ją odporność na korozję i łatwa możliwość obróbki. Wyjaśniamy, z jakich stopów produkuje się blachę mosiężną i gdzie się ją stosuje.

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku znanym już od starożytności, do dziś stop udoskonalano, by w końcu uzyskać produkt wysokiej klasy, dlatego znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Stop ten wyróżnia się żółtozłotym kolorem, a gdy zawartość cynku dochodzi do 45%, kolor może nabierać barwy pomarańczowożółtej, natomiast wraz ze spadkiem stężenia zbliża się do koloru miedzi.

Zawartość cynku w mosiądzu waha się od 10 do 45%, często jest wzbogacana dodatkami innych metali, takich jak ołów, aluminium, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem.

Nie bez przyczyny stop ten cieszy się taką popularnością, jest odporny na korozję, ciągliwy i łatwy przy obróbce skrawaniem, niektóre ze stopów są wykorzystywane do produkcji łożysk (ze względu na właściwości ślizgowe) inne, zwłaszcza należące do mosiądzów dwufazowych, wykazują większą twardość i znajdują zastosowanie przy produkcji blach mosiężnych, rur, prętów czy śrub. Ze względu na swoje właściwości, mosiądz jest jednym z najczęściej stosowanych stopów.

Charakterystyka blachy mosiężnej

Blachy mosiężne używane są w przemyśle samochodowym i służą np. do produkcji elementów silników i chłodnic oraz do części odpornych na wysoką temperaturę i wilgoć, w przemyśle elektronicznym służą do ekranowania przewodów czy transformatorów. Blachy mosiężne są także obecne w budownictwie, ze względu na trwałość korzystają z nich dekarze np. do pokrywania dużych powierzchni – szczególnie dotyczy to kościołów.

Dzięki giętkości blacha mosiężna jest wykorzystywana jako półprodukt przy wytwarzaniu naczyń czy ozdób, ponieważ jest tworzywem, któremu łatwo nadać pożądany kształt.

Jak dodaje pracownik sklepu El-Decor:

Z mosiądzu wykonujemy nie tylko blachy mosiężne gładkie i przetłaczane, ale także druty mosiężne, kątowniki, płaskowniki, pręty i dziesiątki innych produktów. To bardzo popularny materiał, ceniony za dobre parametry, idące w parze z niewygórowaną ceną jego produkcji.

Warto też wspomnieć, że obecnie nabywcy blach mosiężnych mogą liczyć w sklepach na dodatkowe usługi z wykorzystaniem giętarki do cienkich blach, jest też możliwość wiercenia otworów, malowania proszkowego, gwintowania, piaskowania, śrutowania, cięcia profili pod kątem, a także ich spawania.