13 marca 2017

Kategoria:
Inne

Balustrady stalowe w budownictwie ogólnym i przemysłowym

Balustrady to elementy konstrukcyjne powszechnie spotykane w architekturze – są niezbędne między innymi w obiektach mieszkalnych, użytkowych, przemysłowych oraz tych wchodzących w skład infrastruktury drogowej. Jednym z tworzyw wykorzystywanych w produkcji balustrad jest stal.

Do czego służą balustrady?

Balustrada to jedna z tych rzeczy, których obecności nie doceniamy do momentu, gdy ratuje nam życie. Głównym zadaniem balustrad jest zabezpieczenie użytkownika danego obiektu przed upadkiem z dużej wysokości lub – w przypadku np. balustrad montowanych wzdłuż biegu schodów spiralnych – zatrzymanie takiej osoby, która spada po schodach i zapobiegnięcie nadmiernym urazom ciała. W wielu przypadkach balustrada pełni również funkcję podparcia przy wchodzeniu po schodach. Jest to szczególnie istotne w przypadku stromych i wysokich schodów, na których łatwo się potknąć. W zależności od wykończenia oraz zastosowanego wypełnienia balustrady są również ważnym elementem estetyki obiektu.

Zalety balustrad ze stali

Balustrady stalowe odznaczają się kilkoma cechami, dzięki którym stanowią doskonałe uzupełnienie obiektów przemysłowych i innych.

  • Wysoka wytrzymałość i stabilność – balustrady stalowe są w stanie znieść bardzo duże obciążenia, dlatego zapewniają wysokim poziom bezpieczeństwa w zwykłym użytkowaniu
  • Odporność na czynniki zewnętrzne – balustrady w większości przypadków wykonywane są ze stali nierdzewnej, która jest odporna na utlenianie i wpływ wilgoci. W pewnych przypadkach możliwe jest wykorzystanie w produkcji stali kwasoodpornej, tzw. kwasówki.
  • Estetyka – w budynkach mieszkalnych oraz użytku publicznego balustrady stalowe mogą stanowić bardzo ważny element wystroju, w zależności od projektu wykończeń. Istotny jest fakt, że stal można z łatwością łączyć z innymi materiałami, np. drewnem, szkłem lub tworzywami sztucznymi, w celu nadania balustradom jest bardziej estetycznego, eleganckiego wyglądu.

Jedną z firm specjalizujących się w produkcji balustrad oraz innymi elementów konstrukcyjnych ze stali jest Zakład Wyrobów Metalowych Rapmet.