praca nad charakterem
12 maja 2016

Kategoria:
Inne

Bądź najlepszą wersją siebie – jak pracować nad charakterem?

Masz silny, dobry charakter, albo po prostu jesteś osobą charakterną? A może wręcz przeciwnie, twój charakter jest słaby, albo nawet nie masz charakteru? Takie określenia często padają w opiniach innych ludzi na nasz temat i choć zawsze warto brać pod uwagę zdanie osób postronnych, najważniejsze jest samodzielne poznanie własnego charakteru. Kiedy uświadomimy sobie swoje wady i zalety, możemy podjąć świadomą pracę nad nimi.

Charakter w psychologii jest bardzo złożonym i wciąż niejednoznacznym pojęciem. Najogólniej definiuje się go jako zbiór psychicznych cech danej jednostki – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Exbis. Te specyficzne właściwości przejawiają się w konkretnych zachowaniach i sposobie bycia, co przekłada się na zdolność funkcjonowania w świecie oraz relacje z innymi. Od tego, jak ukształtujemy nasz charakter, zależy nie tylko powodzenie w życiu osobistym, ale także zdolność odnajdywania się w środowisku pracy.

Jaki jestem, jaki chciałbym być

Pierwszym krokiem do podjęcia pracy nad kształtowaniem własnego charakteru jest dobre poznanie samego siebie. To trudne zadanie i warto podejść do niego z dużą dozą wyrozumiałości… właśnie dla siebie. Każdy z nas posiada jakieś ideały, do których dąży i autorytety, na których się wzoruje. Z drugiej strony jesteśmy tylko ludźmi i na kształtowanie naszej osobowości duży wpływ miało wychowanie i inne czynniki zewnętrzne. Dlatego w momencie uświadamiania sobie rozbieżności między ideałami, a rzeczywistością skupiajmy się przede wszystkim na faktach, a nie ocenach.

Zobaczyć, żeby zrozumieć

Zastanawiając się nad swoim charakterem warto sięgnąć po kartkę i długopis. Wypisz te cechy charakteru, z którymi chciałbyś się utożsamiać. Następnie na tej samej kartce wynotuj sytuacje, w których udaje ci się zachować zgodnie z tymi modelowymi postawami i chwile, kiedy idealne zachowanie okazuje się zbyt trudne.

Taka pisemna analiza i możliwość zobaczenia swoich rozważań czarno na białym pozwala dużo lepiej uświadomić sobie własne myśli, możliwości, mocne strony i słabości. Nie stresuj się, te notatki służą wyłącznie tobie i możesz zniszczyć je w dowolnym momencie. Chociaż zachęcam do zachowania ich na przyszłość. Po kilku miesiącach, a może nawet tygodniach pracy nad sobą będą świetnym świadectwem twoich postępów.

Wyznaczanie celów

Wynik takich prac pisemnych bywa zaskakujący. Często okazuje się na przykład, że chcielibyśmy być postrzegani jako osoby stanowcze i zdecydowane, tymczasem w wielu sytuacjach wykazujemy się brakiem asertywności. A może pragniesz być oazą spokoju, a okazuje się, że często emocje biorą górę? Nie przejmuj się, jeżeli pragniesz być osobą systematyczną, a często okazuje się, że zaniedbujesz niektóre sprawy, bo… brak czasu, brak motywacji, brak wiary w realizację celu itd. Tak naprawdę nad wszystkimi słabościami charakteru można efektywnie pracować, bez względu na to, w jakim momencie życia się znajdujesz – przekonuje ekspert z centrum szkoleniowego Exbis. Pamiętaj, że masz też wiele zalet, które również warto pielęgnować!

Dostrzeżenie mocnych i słabszych stron własnego charakteru samo w sobie jest bardzo oczyszczające i pozwala lepiej zrozumieć różne zdarzenia oraz sytuacje z codziennego życia. Niewiele rzeczy dzieje się przypadkiem, tak naprawdę sami kształtujemy naszą rzeczywistość, dlatego warto budować ją świadomie. Zawsze jest dobry moment na samodoskonalenie, a inwestycja we własny rozwój zawsze się zwraca. Kiedy więc zdefiniujesz już swoje cele, przydatna może okazać się pomoc profesjonalisty – coacha, czy specjalistę rozwoju osobistego.