6 października 2021

Kategoria:
Inne

Automatyzacja w przemyśle. Wymiana czy modernizacja linii produkcyjnej?

Dynamiczny postęp technologiczny przyczynia się do wzrostu efektywności produkcyjnej przedsiębiorstw, a także redukcji liczby wypadków przy pracy i oszczędności. Z tego powodu automatyzacja w przemyśle jest już koniecznością. Polega ona na ulepszeniu maszyn, by te pracowały szybciej, a powstające produkty cechowała wysoka jakość. Pytanie brzmi jednak: modernizować czy wymieniać linie produkcyjne? Zobacz, na co się zdecydować.

Modernizować czy wymieniać – oto jest pytanie

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytane jest niezwykle trudne, ponieważ występuje wiele czynników, które warunkują planowane działania.

Warto postawić na całkowitą wymianę linii produkcyjnej, gdy koszty jej modernizacji przewyższyłyby koszt zakupu nowego wyposażenia. Jest to optymalne rozwiązanie również w przypadku braku możliwości modyfikacji użytkowanej dotychczas infrastruktury. Wymiana sprzętu jest zatem dobrym rozwiązaniem, gdy maszyny są na tyle stare, że nie spełniają obowiązujących norm lub w przedsiębiorstwie ma miejsce całkowita zmiana dotychczasowych metod produkcji.

Należy pamiętać, że zakup nowych urządzeń w wielu przypadkach to jedyne rozwiązanie. Jednak wymaga ono poniesienia wysokich nakładów finansowych. 

Na czym polega automatyzacja produkcji przemysłowej?

Automatyzacja produkcji przemysłowej poprzez jej modernizację to wyremontowanie i/lub unowocześnienie posiadanego parku maszynowego. Rozwiązanie to może okazać się mniej kosztowne niż inwestycja w nowy sprzęt. Jednak z drugiej strony niezbędne staje się tu zdemontowanie oraz relokacja urządzeń, złomowanie zbędnych części itp.

Rozszerzenie funkcjonalności maszyn wymaga również czasowego wyłączenia ich z użytkowania, co generuje straty i zatrzymuje proces produkcyjny. Mimo to modernizacja linii produkcyjnej może być w pewnych okolicznościach optymalnym sposobem na szybkie i korzystne ekonomicznie dostosowanie pracy maszyn do potrzeb przedsiębiorstwa.

W tym zakresie można skorzystać np. z pomocy firmy INTER-TECH. Świadczy ona profesjonalne usługi z zakresu automatyzacji procesów przemysłowych i oferuje innowacyjne rozwiązania. Dokładna analiza potrzeb odbiorców pozwala na optymalne przystosowanie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie  do wymogów współczesnego przemysłu.

W procesie modernizacji uwzględnia się możliwości finansowe oraz cele biznesowe, a także perspektywy w zakresie uzyskania całkowitej kompatybilności technologicznej. Profesjonalny doradca weźmie również pod uwagę, czy oferowany sprzęt można w przyszłości rozbudować o nowe funkcje, które mogą okazać się nieodzowne dla procesu produkcji.