16 maja 2017

Kategoria:
Inne

Jakie atrakcje czekają na turystów w Cieplicach i okolicach?

W Cieplicach Zdroju na turystów czekają przede wszystkim gorące źródła o doskonałych właściwościach leczniczych. Okolica oferuje znacznie więcej. Jeżeli myślisz o wyjeździe do termalnych źródeł cieplickich, rozejrzyj się po okolicy – na pewno znajdziesz w niej coś, co urozmaici pobyt. Cieplice oferują wiele dorosłym, dzieciom, seniorom… Dla każdego coś miłego!

Poznaj Cieplice Zdrój!

Cieplice Zdrój to najstarszy kurort w Polsce, założony w 1281 roku . Niewątpliwą zaletą miejsca położonego u stóp Karkonoszy jest jego wdzięk oraz klimat. Obecnie jest to dzielnica Jeleniej Góry (województwo dolnośląske), ale w okresie 1935–1976 posiadała prawa miejskie i była niezależne.

Największym atutem kurortu są  lecznicze wody termalne o temperaturze dochodzącej do 90 stopni, unikatowe w skali nie tylko kraju, ale  i Europy.. Temperatura wody sięga  90 stopni Celsjusza, zaś jej wiek ponad 20 000 lat! Woda jest ceniona nie tylko z uwagi na ciepło, ale też właściwości lecznicze, które wynikają z wysokiej zawartości związków siarki i krzemu oraz fluoru.

Cieplice przyciągają przede wszystkim osoby, które chcą skorzystać z leczniczych dobrodziejstw wód. Są one przydatne w leczeniu schorzeń narządów ruchu, także po urazach, zmian reumatycznych, chorób dróg moczowych, układu nerwowego i oczu – jako jedyne  uzdrowisko  w Polsce leczy balneologicznie schorzenia oczu

Turystyczne atrakcje Cieplic Zdroju

Lecznicze wody termalnej w Cieplicach to nie jedyna atrakcja, która czeka na kuracjuszy. Ogromną zaletą jest niewielki obszar, w którym znajdują się wszystkie interesujące obiekty. Nieduże odległości sprawiają, że nawet osoby z problemami ruchowymi mogą w pełni korzystać z pobytu.

W pobliżu uzdrowiska (www.uzdrowisko-cieplice.pl) urlopowicze i kuracjusze mogą korzystać z uroków Parku Norweskiego i Parku Zdrojowego, który nie bez powodu zaliczany jest do pierwszej dziesiątki najładniejszych parków Dolnego Śląska. Bowiem kilka lat temu poddano go szeroko zakrojonej rewitalizacji. Mieszczą się tam także Zdrojowy Teatr Animacji oraz Muszla Koncertowa, w której od wiosny do późnej jesieni odbywają się liczne koncerty i występy artystyczne  – dla spragnionych nie tylko zdrojowej wody, ale też kultury wysokiej.

Interesującym zabytkiem Cieplic jest tzw. „Długi dom”, który został całkowicie zmodernizowany w 2014 – 2015 roku. A dzięki prowadzonej z wielkim pietyzmem przebudowie zbudowanego w 1696 roku obiektu powstał nowoczesny hotel Budynek ten powstał pierwotnie jako klasztorny dom zdrojowy. Wybudowali go cystersi. Jest to najstarszy budynek Cieplic. Sam klasztor cysterski także jest interesujący. Stanowi najbardziej złożony zespół zabytkowy w Cieplicach.

W centrum Cieplic również  nie brakuje atrakcji. Jedną z nich jest tzw. Trójkątny Dom znajdujący się przy Placu Piastowskim w pobliżu Domu Zdrojowego. W najwęższym miejscu ma on niewiele ponad 2 metry szerokości, podczas gdy z drugiej strony rozmiarami przypomina kamienicę.

Oprócz samej dzielnicy Cieplice nie sposób nie zwiedzić Jeleniej Góry! Miasto to o pięknej i długiej historii (wzmiankowane już w XII wieku), pełne jest zabytków wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.